ΓΑΛΛΙΑ

Λιόν – Ανζέ 2-1: Χωρίς Ζενεσιό, καλύτερα

Η Λιόν επιβλήθηκε 2-0 της Ανζέ και διατήρησε απόσταση ασφαλείας από την τέταρτη Σέντ Ετιέν

Δεν ευχάριστο να μη νιώθει κανείς αποδεκτός σε μια ομάδα. Ο Μπρούνο Ζενεσιό το πήρε απόφαση ότι στη Λιόν δεν τον θέλουν, ανακοίνωσε πως αποχωρεί στο τέλος της σεζόν και ταυτόχρονα επέστρεψε η ηρεμία. Οι «γκον» επιβλήθηκαν 2-1 της Ανζέ και διατήρησαν απόσταση ασφαλείας από την τέταρτη Σέντ Ετιέν.

Η αλλαγή του κλίματος φάνηκε από νωρίς, όταν ο Ντεπάι άνοιξε το σκορ από το 14ο λεπτό. Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Τεριέ (39’) σκόραρε για πέμπτο σερί ματς, δίνοντας αέρα στη Λιόν. Ο Τουσάρ με πέναλτι μείωσε στο 89’, αλλά ήταν αργά για να διεκδικήσουν οι φιλοξενούμενοι κάτι.

Ήταν η πρώτη της Λιόν μετά από τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Κυπέλλου από τη Ρεν.

Από τη μεριά της, η ομάδα της Βρετάνης ηττήθηκε από τη Ντιζόν με 3-2 (20’ Αγκέρ, 55’ Ζανότ, 83 Σαΐντ / 52’ Ινού, 61’ Νιάνγκ). Μεγάλο βήμα παραμονής για τους γηπεδούχους.

Ligue 1 – 33η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ντιζόν – Ρεν 3-2

(20’ Αγκέρ, 55’ Ζανότ, 83 Σαΐντ / 52’ Ινού, 61’ Νιάνγκ)

Λιόν – Ανζέ 2-1

(14’ Ντεπάι, 39’ Τεριέ / 89’ πέν. Τουσάρ)