ΓΑΛΛΙΑ

Λιόν – Λιλ 4-3 πέν.: Τρομερό ματς, στον τελικό οι «γκον»! (vid)

Περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Ρεμς-Παρί Σεν Ζερμέν

Λιόν – Λιλ 4-3 πέν.: Συγκλονιστικό ματς με τελικούς νικητές τους «γκον», οι οποίοι προκρίθηκαν στον τελικό του Coupe de la Ligue.

O Ρενάτο Σάντσες άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 13’, αλλά 5 λεπτά αργότερα ο Μούσα Ντεμπελέ ισοφάρισε με πέναλτι.

Το κοινό του «Groupama Stadium» ξανασηκώθηκε στο 85’, όταν ο Χουσέμ Αουάρ ανέτρεψε τα δεδομένα.

Η Λιόν άγγιξε την πρόκριση, όμως λογάριαζε χωρίς τον Λοΐκ Ρεμί, ο οποίος ισοφάρισε με πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η Λιλ παρέμεινε ζωντανή, η παράταση έληξε με το ίδιο σκορ (2-2) και, πλέον, τα πάντα θα λύνονταν στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, η Λιόν αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και επικρατώντας 4-3 έκλεισε ραντεβού είτε με τη Ρεμς είτε με την Παρί Σεν Ζερμέν στον τελικό.

Μπαμπά και Σάντσες ήταν οι μοιραίοι παίκτες για τη Λιλ.

ΛΙΟΝ: Ταταρουσάνο, Ραφαέλ, Μαρσέλο, Ντενάγερ, Μαρσάλ, Κακερέ (53’ Τουσάρ), Μέντες, Αουάρ (90’ Άντερσεν), Τραορέ (68’ Τεριέ), Ντεμπελέ, Κορνέ.

ΛΙΛ: Ζαρντίμ, Πιέ (71’ Τζάλο), Φόντε, Γκαμπριέλ, Ρεϊνίλντο, Αντρέ, Σουμαρέ (87’ Αραούζο), Σάντσες, Ικονέ (78’ Ρεμί), Μπαμπά, Οσίμεν.

To πρόγραμμα της ημιτελικής φάσης

Τρίτη 21/1

Λιόν – Λιλ 4-3 πέν. (2-2 κ.δ. & παρ.)

Τετάρτη 22/1

Ρεμς – Παρί Σεν Ζερμέν 22:00

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λιόν – Λιλ 4-3 πέν.: Τρομερό ματς, στον τελικό οι «γκον»! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.