ΓΑΛΛΙΑ

Λιόν – Λοριάν 4-1: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό

Η Λιόν χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να «καθαρίσει» τη Λοριάν, σημειώνοντας τέσσερα τέρματα. Μάχη μέχρι τελικής πτώσης για τον τίτλο ή έστω για την έξοδο στο επόμενο Champions League.

Η Λιόν επικράτησε με 4-1 της Λοριάν για την 36η αγωνιστική της Ligue 1. Παραμένει μαθηματικά στο «κυνήγι» του τίτλου από την εντυπωσιακή Λιλ και τη «φανταχτερή» Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι, όμως…ξεμπούκωσαν στο δεύτερο μέρος. Ο Αουάρ άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό και ο Πακέτα πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στο 65ο λεπτό. Ο Μπρούνο Γκιμαράες με δύο δικά του γκολ έκανε το 4-0 για την ομάδα του.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να σημειώσουν το γκολ της τιμής στο 84ο λεπτό με τον Μονκοντουί.

Λιόν: Λόπες, Ντιμπουά, Ντιομάντ, Ντε Σίλιο, Κορνέ, Πακετά (85′ Κεϊτά), Γκιμαράες, Αουάρ (60′ Μέντες), Τοκό Εκαμπί, Καντεγουερέ (46′ Σλιμανί), Σερκί.

Λοριάν: Ναρντί, Εργκό (64′ Λοριαντέ), Τσαλόμπα, Γκραβιγιόν, Μορέλ, Λε Γκοφ, Λε Φεέ (78′ Ντιαρά), Λεμουάν (73′ Μονκοντουί), Αμπερζέλ, Μοφί (73′ Αμέλ), Γουισά (63′ Γκρμπιτς).

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής της Ligue 1

Παρασκευή 7 Μαΐου

Λανς – Λιλ 0-3 (4′ πεν. 40′ Γιλμάζ, 60′ Ντέιβιντ)

Σάββατο 8 Μαΐου

Ναντ – Μπορντό 3-0 (19′ Κουλιμπαλί, 51′ πέν. Λουζά, 70′ Μουανί)

Λιόν – Λοριάν 4-1 (53′ Αουάρ, 65′ Πακετά, 71′ πέν., 77′ Γκιμαράες – 83′ Μονκοντουί)

Βαθμολογία

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Οσασούνα 2-2: Ευρώπη ήταν και…πάει!

Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 2-0: Στο «κυνήγι» της Λέστερ για τετράδα!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λιόν – Λοριάν 4-1: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.