ΓΑΛΛΙΑ

Λιόν – Ντιζόν 4-1: Εύκολη ανατροπή και ξεκίνημα με το δεξί

Φορτσάτη ξεκίνησε στη Ligue 1 η Λιόν… Μπορεί να αγωνιζόταν στο Champions League μέχρι λίγο καιρό πριν, αλλά δεν παρουσίασε κόπωση στο ματς με την Ντιζόν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από νωρίς με γκολ του Σίντλερ, αλλά η συνέχεια ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Με τον Ντεπάι να δίνει ρεσιτάλ, το ματς γύρισε πριν την ανάπαυλα. Ο...

Φορτσάτη ξεκίνησε στη Ligue 1 η Λιόν… Μπορεί να αγωνιζόταν στο Champions League μέχρι λίγο καιρό πριν, αλλά δεν παρουσίασε κόπωση στο ματς με την Ντιζόν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από νωρίς με γκολ του Σίντλερ, αλλά η συνέχεια ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Με τον Ντεπάι να δίνει ρεσιτάλ, το ματς γύρισε πριν την ανάπαυλα. Ο Ολλανδός ισοφάρισε στο 39′ με πέναλτι, είχε συμμετοχή στο αυτογκόλ του Λαουτοά στο 45′ και έκανε το 3-1 ένα λεπτό αργότερα. Κάπου εκεί κρίθηκε το ματς υπέρ της Λιόν.

Ήταν δύσκολο να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι τελικά δεν μπόρεσαν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Στο 66′ με δεύτερο πέναλτι ο Ντεπάι ολοκλήρωσε το χατ τρικ του και έδωσε στην ομάδα του το τρίποντο. Ξεκίνημα με το δεξί για την ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά, ενώ η Ντιζόν γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια.

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντεναγέρ, Μαρσέλο, Μαρσάλ, Ντεμπουά (71′ Τετέ), Κορνέ (79′ Μπαρντ), Μπρούνο Γκιμαράες, Κακερέ, Ντεπάι (71′ Σερκί), Εκαμπί (67′ Αντελαϊντέ), Ντεμπελέ.

ΝΤΙΖΟΝ: Γκομίς, Ενγκουγιαμσά (55′ Πάνζο), Μανγκά, Λαουτοά, Τσαφίκ, Μαριέ (72’Τσάλα), Εντόνγκ, Αμαλφιτανό (71′ Ντόμπρε), Εμπίμπε, Τσαϊάρ (55′ Σααριτάνο), Σίντλερ (80′ Φιλίπ).

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Παρασκευή 28/8
Λιόν-Ντιζόν 4-1 (39’ πεν., 45’+1’, 66’ πεν. Ντεπάι, 45’ αυτ. Λοτοά – 14’ Σίντλερ)