ΓΑΛΛΙΑ

Με το δεξί η Λιόν, «γκέλα» για Μπορντό

Οι «Λιονέ» νίκησαν σχετικά εύκολα την Αμιάν με 2-0, ενώ με το ίδιο σκορ ηττήθηκε η Μπορντό εντός έδρας από το Στρασβούργο

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο γαλλικό πρωτάθλημα η Λιόν, η οποίο επικράτησε 2-0 της Αμιάν. Εντός έδρας ήττα για την Μπορντό από το Στρασβούργο.

Οι «Λιονέ» πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και σε γενικές γραμμές γραμμές πέτυχαν μία πολύ εύκολη νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Τραορέ στο 24’, ενώ ο Ντεπάι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 75’.

Αντίθετα, τα πράγματα δεν πήγαν κατ’ ευχήν για την Μπορντό, που άνοιξε την αυλαία του νέου πρωταθλήματος με ήττα και μάλιστα με εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 13’ από την αποβολή του Πάμπλο και το πλήρωσαν στη συνέχεια.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στην επανάληψη και με γκολ των Σισοκό στο 68’ και Ντα Κόστα στο 78’ πήραν μία υπέρ-πολύτιμη εκτός έδρας νίκη.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή (10/8)

Μαρσέιγ – Τουλούζ 4-0 (45’ πέν., 62’ Παγιέ, 89’ Ζερμέν, 92’ Τοβέν)

Σάββατο (11/8)

Ναντ – Μονακό 1-3 (90+2’ Εμιλιάνο Σάλα- 69’ Ρόνι Λόπες, 80’ Στέφαν Γιόβετιτς, 83’ Φαλκάο)

Ανζέ – Νιμ 3-4 (33’ Καπέλ, 51’ Φουλγκίνι, 55’ Τραορέ- 4’ Θιούμπ, 76’, 88’ Ντεπρέ, 79’ Μιγκέλ)

Λιλ – Ρεν 3-1 (45’ Μοτιμπά, 54’ Πεπέ, 68’ Μπαμπά-43’ Γκρενιέ)

Μονπελιέ – Ντιζόν 1-2 (5’ Μεντ- 51’ Ταβάρες, 90+1’ Κουλιμπαλί)

Νις – Ρεμς 0-1 (2’ Ντουμπιά)

Σεντ Ετιέν – Γκινγκάμπ 3-1 (45’ Χαζρί, 80’ Ντιονί- 56’ πεν. Τουράμ)