ΓΑΛΛΙΑ

Παρί Σεν Ζερμέν – Λιόν 2-1: Ολοκλήρωσε την ανατροπή με Ικάρντι

Ο Ικάρντι σκόραρε το νικητήριο γκολ για την Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη Λιόν και χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στη μαχητική Λιόν με ανατροπή και έκανε το 6 στα 6 στη Ligue 1.

Ακλόνητη στη κορυφή συνεχίζει να βρίσκεται η Παρί, μετά και τη νίκη της με ανατροπή κόντρα στη Λιόν. Οι φιλοξενούμενοι, αν και πήραν το προβάδισμα, δεν κατάφεραν να το διατηρήσουν, φεύγοντας με…άδεια χέρια. Ο Ικάρντι έβαλε το σωτήριο γκολ για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Πακετά ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση, στο 54ο λεπτό. Λίγα λεπτά αργότερα και ειδικότερα στο 66ο λεπτό, ο Νειμάρ ισοφάρισε, από το σημείο του πέναλτι σε 1-1. Την ολική ανατροπή σημείωσε ο Ικάρντι, στο 92ο λεπτό της συνάντησης, με κεφαλιά και έγινε ο ήρωας για την ομάδα του.

Η Παρί Σεν Ζερμέν διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Λιόν βρίσκεται πλέον στην ένατη θέση.

Να σημειωθεί πως ο Λιονέλ Μέσι ήταν βασικός στο παιχνίδι, ενώ όταν έγινε αλλαγή στο 76ο λεπτό έδειξε εκνευρισμένος, αρνούμενος να δώσει το χέρι στον προπονητή του.