ΓΑΛΛΙΑ

Παρί Σεν Ζερμέν – Μονακό 2-0: «Άπιαστη» με Εμπαπέ

«Χάνεται» στην κορυφή της βαθμολογίας της Γαλλίας η Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε τη νίκη κόντρα στη Μονακό με 2-0 και αποκτά «αέρα» στην κορυφή της βαθμολογίας της Γαλλίας.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης τον Κιλιάν Εμπαπέ, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 2-0 της Μονακό, για την 18η αγωνιστική της Ligue 1. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Ειδικότερα, σε ένα ανοιχτό παιχνίδι οι Παριζιάνοι πήραν το τρίπονο. Ο Εμπαπέ πλήγωσε δύο φορές την παλιά του ομάδα. Συγκεκριμένα, στο 12ο λεπτό ο Γάλλος επιθετικός άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο επιθετικός των γηπεδούχων «ξαναχτύπησε» με όμορφο πλασέ στο 45ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Λιονέλ Μέσι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν κυρίως με τις αντεπιθέσεις τους.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο είχε τον… πρώτο λόγο και στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να βρει και τρίτο τέρμα. Η Μονακό είχε τις ευκαιρίες της, αλλά δεν στάθηκαν αρκετές για να νικήσουν τον Νταναρούμα.

Πλέον, η Παρί έχει 45 βαθμούς, ενώ η δεύτερη Μαρσέιγ βρίσκεται αρκετά πιο πίσω με 32. Επιπλέον, η Μονακό παρέμεινε στους 26.