ΓΑΛΛΙΑ

Παρί Σεν Ζερμέν – Μονακό 3-3: Την μπλόκαρε (vid)

Πρώτη μετά από 8 σερί νίκες για τους πρωταθλητές

Παρί Σεν Ζερμέν – Μονακό 3-3: Τρομερό ματς στο «Παρκ ντε Πρενς».

Οι πρωταθλητές υπέστησαν την πρώτη τους απώλεια μετά από 8 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ, αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους.

Ο Ζέλσον Μαρτίνς στο 8’ και ο Γουισάμ Μπεν Γεντέρ στο 13’ ανέτρεψαν τα δεδομένα.

Στο 24’ και το 41’, πάντως, καταγράφηκε η δεύτερη ανατροπή του ματς, με αυτογκόλ των Φοντέ Μπαλό-Τουρέ και πέναλτι του Νεϊμάρ αντίστοιχα.

Οι περισσότεροι πίστεψαν ότι η Παρί θα «καθαρίσει» το ματς, ωστόσο ο Ισλάμ Σλιμανί ισοφάρισε στο 72ο λεπτό και χάρισε τον βαθμό στη Μονακό.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Μεουνιέ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Μπερνάτ, Ντι Μαρία (80′ Σαράμπια), Γκεγιέ, Βεράτι (80′ Παρέδες), Νεϊμάρ, Μπαπέ, Ικάρντι (86′ Ικάρντι)

ΜΟΝΑΚΟ: Λεκόντ, Χενρίχ, Γκλικ, Μαριπάν, Τουρέ, Φάμπρεγας (65′ Σλιμανί), Μπακαγιόκο, Γκολόβιν, Μαρτίνς (82′ Αγκιλάρ), Μπεν Γεντέρ (85′ Σίλβα), Μπαλντέ.

Το πρόγραμμα της 20ής αγωνιστικής

Παρασκευή (10/1)

Ρεν – Μαρσέιγ 0-1 (84’ Στρούτμαν)

Σάββατο (11/1)

Μπορντό – Λιόν 1-2 (15’ Μπριάν – 50’ Κορνέ, 53’ Ντεμπελέ)

Τουλούζ – Μπρεστ 2-5 (16’, 21’ Ντιακιτέ – 8′ Κουρ, 71′, 77′ Σαρμπονιέ, 79′ Εμπόκ, 85’Καρντόνα)

Αμιάν – Μονπελιέ 1-2 (14′ Ντιμπασί – 51′ Λαμπόρντε, 83’Ντελόρ)

Ανζέ – Νις 1-1 (37′ Τιούμπ – 45+5′ Σιπριέν)

Νιμ – Ρεμς 2-0 (14′ Ριπάρ, 90+3′ Μπενραχού)

Μετς – Στρασμπούρ 1-0 (68′ Μπογέ)

Κυριακή (12/1)

Σεντ Ετιέν – Ναντ 0-2 (23′ Αμπέντ, 48′ Μπλας)

Ντιζόν – Λιλ 1-0 (47′ Ταβάρες)

Παρί Σεν Ζερμέν – Μονακό 3-3 (3’, 41’ πέν. Νεϊμάρ, 24’ Μπαλό-Τουρέ – 8’ Μαρτίνς, 13’ Μπεν Γεντέρ, 72’ Σλιμανί)