ΓΑΛΛΙΑ

Παρί Σεν Ζερμέν: Όρθια στα πέναλτι! – Στον τελικό του Coupe de France

Χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να κάμψει την παλικαρίσια αντίσταση της Μονπελιέ το βράδυ της Τετάρτης.

Παρί Σεν Ζερμέν: Χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να κάμψει την παλικαρίσια αντίσταση της Μονπελιέ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έφυγε νικήτρια από το «Μοσόν» το βράδυ της Τετάρτης και προκρίθηκε στoν τελικό του Coupe de France (2-2 η κανονική διάρκεια, 6-5 τα πέναλτι).

Ο Εμπαπέ άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, ο Γκαετάν Λαμπόρντ ισοφάρισε με ένα εκπληκτικό γκολ, όμως ο σούπερ σταρ των φιλοξενούμενων… αποκατέστησε την τάξη στο 50′.

Είχε προηγηθεί η… προειδοποιητική βολή του Πάμπλο Σαράμπια στο 47′ (προσπάθεια που πέρασε εκατοστά άουτ).

Η Μονπελιέ, πάντως, δεν παρέδωσε τα όπλα και στο 83ο λεπτό ισοφάρισε εκ νέου, εν προκειμένω με τον Αντί Ντελόρ, στέλνοντας τον ημιτελικό στη διαδικασία των πέναλτι.

Η Παρί είχε δύο κλασικές ευκαιρίες στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας, όμως δεν απέφυγε την ψυχοφθόρα διαδικασία.

Σαβανιέρ (1-0), Ντι Μαρία (1-1), Ντελόρ (2-1), Ντράξλερ (2-2), Μαβιντιντί (3-2), Παρέδες (3-3), Ρίστιτς (4-3) και Μαρκίνιος (4-4), Λαμπόρντ (5-4) και Νεϊμάρ (5-5) ευστόχησαν στα πρώτα δέκα πέναλτι.

Τότε, ο Ζουνιόρ Σαμπιά δεν βρήκε τον στόχο, εν αντιθέσει με τον Μόιζε Κεν, ο οποίος έγραψε το τελικό 6-5 και χάρισε το εισιτήριο στους φιλοξενούμενους.

Η Παρί θα μάθει τον αντίπαλό της το βράδυ της Πέμπτης (13/5) και θα είναι ο νικητής του ματς Ρουμιγί Βαγιέρ – Μονακό.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παρί Σεν Ζερμέν: Όρθια στα πέναλτι! – Στον τελικό του Coupe de France», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.