ΓΑΛΛΙΑ

Παρί Σεν Ζερμέν – Σεντ Ετιέν 6-1: Τη διέλυσε! (vid)

Εκμεταλλεύθηκε (και) το αριθμητικό πλεονέκτημα η ομάδα του Τόμας Τούχελ

Παρί Σεν Ζερμέν – Σεντ Ετιέν 6-1: Διά περιπάτου ήρθε η πρόκριση της ομάδας του Τόμας Τούχελ στην ημιτελική φάση του Coupe de la Ligue.

Καταρχάς, πριν από τη σέντρα αποθεώθηκαν οι παίκτες της Λινάς-Μοντλερί, ομάδας της 6ης κατηγορίας, που την Κυριακή αποκλείστηκαν από τους πρωταθλητές Γαλλίας από το Coupe de France, με σκορ 6-0.

Μόλις 2 λεπτά χρειάστηκε η Παρί Σεν Ζερμέν για να προηγηθεί της Σεντ Ετιέν στο «Παρκ ντε Πρενς» (σκόρερ ο Μάουρο Ικάρντι).

Στο 31’ ο Γουεσλί Φοφανά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και το έργο των γηπεδούχων έγινε πιο εύκολο.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Νεϊμάρ διπλασίασε το προβάδισμα της Παρί (έξι σερί ματς που σκοράρει), ενώ στο 44’ ο Ζεσί Μουλέν έβαλε αυτογκόλ.

Το β’ ημίχρονο δεν μετατράπηκε απλά σε τυπική διαδικασία αλλά σε… πάρτι.

Ο Ικάρντι σκόραρε στο 49ο και το 57ο λεπτό, έπειτα από ισάριθμες ασίστ του Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος μιμήθηκε τον Αργεντινό στο 67’.

Να σημειωθεί ότι ο Ικάρντι πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ με τη φανέλα της Παρί, ενώ παράλληλα έφτασε τα 17 γκολ σε 19 ματς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γιοάν Καμπάιγ έβαλε το γκολ της τιμής για τη Σεντ Ετιέν.

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της η Παρί έβαλε 6+ τέρματα σε δύο διαδοχικά ματς (η προηγούμενη τον Σεπτέμβριο του 1972).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Ρίκο, Μενιέ, Μαρκίνιος, Κέρερ, Μπερνάτ, Γκουέιγ, Βεράτι (72’ Παρέδες), Ντι Μαρία (81’ Ντράξλερ), Νεϊμάρ, Ικάρντι (72’ Καβάνι), Εμπαπέ.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Μουλέν, Ντεμπουσί, Φοφανά, Περέν, Τράουσο, Καμαρά, Καμπάιγ, Ντιουσέ (34’ Κολοτζέτζακ), Ονορά, Χαζρί (61’ Έντμιλσον), Ριβερά (46’ Αμπί).

Τα αποτελέσματα της προημιτελικής φάσης

Ρεμς – Στρασμπούρ 4-2 πέν. (0-0 κ.δ.)

Λιόν – Μπρεστ 3-1 (19’ Ντεμπελέ, 55’ Αουάρ, 90+1’ Λούκας – 85’ Γκραντσέρ)

Λιλ – Αμιάν 2-0 (50’ Αραούζο, 58’ Οσίμεν)

Παρί Σεν Ζερμέν – Σεντ Ετιέν 6-1 (2’, 49’, 57’ Ικάρντι, 39’ Νεϊμάρ, 44’ αυτ. Μουλέν, 67’ Εμπαπέ – 71’ Καμπάιγ)

*Η ημιτελική φάση θα διεξαχθεί το διήμερο 21-22 Ιανουαρίου η κλήρωση θα γίνει την Πέμπτη 9 Ιανουαρίου, ενώ ο τελικός έχει προγραμματιστεί για το Σάββατο 4 Απριλίου.