ΓΑΛΛΙΑ

Πιο χαμηλά η Μονακό, reunion με Μπεν Αρφά (vid)

Στους 6 βαθμούς παραμένουν οι Μονεγάσκοι μετά το 1-2 από τη Ρεν

Είναι αρκετά δύσκολο (μετά και το κυριακάτικο 2-1 από τη Ρεν στο “Λουί Ντε”) να φανταστεί κανείς πως πριν από δύο σεζόν η Μονακό ήταν πρωταθλήτρια Γαλλίας.

Στην τελευταία αναμέτρηση με την Ρεν, η γηπεδούχος έφτασε τις 10 αγωνιστικές χωρίς νίκη και η κρίση στο πριγκιπάτο συνεχίζεται για τα καλά.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Ρεν που βρήκε δίχτυα στο 14ο λεπτό μετά από κόρνερ.

Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο κεντρικός αμυντικός των γηπεδούχων Ράτζι, για ανόητη ενέργεια δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα, περιορίζοντας τις πιθανότητες της ομάδας του για την ανατροπή.

Ο Φαλκάο όμως με πανέμορφο τελείωμα στο 49’ έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι, μέχρι το 77’ όταν ένας ξεχασμένος Μπεν Αρφά με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή κέδρισε τον Σούμπασιτς (που φέρει ευθύνη) και κλείδωσε την εκτός έδρας νίκη για την Ρεν.

Ο Μπεν Αρφά θυμίζουμε είχε να αγωνιστεί από τον Απρίλιο του 2017, ενώ την πρώτη του εμφάνιση στο γαλλικό πρωτάθλημα έκανε και ο πρώην ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ, Γιάκομπ Γιόχανσον που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στο 82ο λεπτό.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Ράτζι, Γκλικ, Τζέμερσον, Σιντιμπέ, Τίλεμανς, Αολού (46’ Τσαντλί), Χένρικς, Γκολόβιν, Φαλκάο, Σιλά (78’ Γιόβετιτς).

ΡΕΝ: Ντιαλό, Τραορέ, Σίλβα, Μέξερ, Μπενσεμπαΐνι, Ζεφάν(63’ Νιάνγκ), Γκρενιέ, Αντρέ, Καστίγιο (63’ Μπουριγκό), Μπεν Αρφά, Σαρ (82’ Γιόχανσον).