ΓΑΛΛΙΑ

Ρεν – Μονακό 2-1: Στην κορυφή της Ligue 1 με γκολ δώρο στις καθυστερήσεις

Με το βλέμμα στην κορυφή

Ένα απίθανο λάθος του γκολκίπερ Λεκόντ χάρισε τη νίκη του Ζιλιάν Στεφάν.

Μόλις μία νίκη μετρούσε η Ρεν σε 13 ματς (1-6-6) σε όλες τις διοργανώσεις την πρόσφατη 5ετία απέναντι στη Μονακό.

Και τις διπλασίασε χάρη σε τραγικό λάθος του Λεκόντ, η οποία την φέρνει στην κορυφή της Ligue 1.

Η Μονακό ήταν καλύτερη στο πρώτο και προηγήθηκε με γκολ του Μπεν Γεντέρ.

Έδειχνε να ελέγχει το ματς, αλλά στα τελευταία λεπτά ήρθε η πλήρης ανατροπή.

Στο 81′ ο Νζονζί έφερε το ματς στα ίσια με άπιαστη κεφαλιά και στις καθυστερήσεις ο Τρουφέρ έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο γκολκίπερ της Μονακό έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και η Ρεν πήρε τη νίκη με 2-1.

Στο πρώτο χρονικά ματς, η Λανς έστω και προσωρινά βρέθηκε στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος, μαζί με την Σεντ Ετιέν, αφού σε αγώνα για την 4η ημέρα της διοργάνωσης επικράτησε 2-1 της Μπορντό.

Σκόρερ της νικήτριας ήταν ο Γκαναγκό στο 47΄ και ο Κακουτά στο 59΄ με πέναλτι, ενώ η Μπορντό που έπαιζε στο τελευταίο ημίωρο με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπες, μείωσε στην εκπνοή (90΄) με τον Καλού.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 18/9
Λιόν-Νιμ 0-0

Σάββατο, 19/9
Λανς-Μπορντό 2-1 (47′ Καναγκό, 59′ Κακουτά – 90′ Καλού)
Ρεν-Μονακό 2-1 (81′ Νζονζί, 91′ Τρουφέρ – 28′ Μπεν Γεντέρ)

20 Στρασβούργο 3 0 1 7

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρεν – Μονακό 2-1: Στην κορυφή της Ligue 1 με γκολ δώρο στις καθυστερήσεις», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.