ΓΑΛΛΙΑ

Ρεν – Παρί Σεν Ζερμέν 2-1: Την «πάτησαν» οι Παριζιάνοι (vid)

Πρώτη ήττα για την ομάδα του Τόμας Τόχελ και μάλιστα με ανατροπή

Η Ρεν κατέκτησε το περυσινό Κύπελλο Γαλλίας κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν επικρατώντας στα πέναλτι (με 2-2 κανονική διάρκεια και ημίωρο της παράτασης).

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ πήρε ρεβάνς με την κατάκτηση του σούπερ καπ Γαλλίας, αλλά η επίσκεψή της στην Βρετάνη έφερε νέα ήττα, αυτή τη φορά με 2-1.

Μολονότι προηγήθηκε με τον Καβάνι στο 36′, εντούτοις δέχθηκε την ισοφάριση ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με τον Νιάνγκ.

Και τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Καστίγιο έδωσε το προβάδισμα.

Η Παρί πίεσε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ρεν: Σαλίν – Τραορέ, Ντα Σίλβα, Γκελίν, Μορέλ, Μαουάσα (79′ Μπόε) – Μπουρισό (77′ Σιλικί), Καμαβίνγκα, Γκρενιέ- Νιάνγκ, Καστίγιο (73′ Σεμπατσό).

Παρί: Αρεολά – Μπερνάτ, Ντιαλό, Σίλβα, Μενιέ (64′ Νταγμπά) – Ντράξλερ (77′ Παρέδες), Μαρκίνιος, Βεράτι – Ντι Μαρία (64′ Σαράμπια), Καβάνι, Εμπαπέ.