ΓΑΛΛΙΑ

Σβηστά το Coupe de la Ligue η Παρί (vid)

Η ομάδα της πρωτεύουσας επικράτησε 3-0 της Μονακό στον τελικό

Χωρίς να ιδρώσει καθόλου, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-0 της Μονακό στο «Ματμούτ Ατλαντίκ» του Μπορντό και κατέκτησε το πέμπτο διαδοχικό Coupe de la Ligue (πολυνίκης με 7 και μόλις έναν χαμένο τελικό).

Πέρυσι, οι πρωτευουσιάνοι είχαν επιβληθεί 4-1 των πρωταθλητών και η διαφορά με εφέτος είναι ότι καθάρισαν το ματς από το α’ ημίχρονο.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Έντινσον Καβάνι άνοιξε το σκορ με πέναλτι, ενώ στο 21ο ο Άνχελ ντι Μαρία διπλασίασε το προβάδισμα της Παρί, χάρη στην 30ή ασίστ στην καριέρα του Κιλιάν Εμπαπέ σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο.

Ο Ρανταμέλ Φαλκάο παραβίασε την εστία των τυπικά γηπεδούχων στο 37’, αλλά ο διαιτητής έκανε χρήση του VAR και δεν μέτρησε το γκολ.

Το δοκάρι του Ρόνι Λόπες στο 57’ ήταν η τελευταία ευκαιρία της Μονακό για να διεκδικήσει το τρόπαιο και αφού καταγράφηκε μια καλή στιγμή με τον Εμπαπέ στο 58’, στο 85’ ο Καβάνι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα (3-0).

Ο Ουρουγουανός έφτασε τα 11 γκολ στις τελευταίες 10 αναμετρήσεις με τον σύλλογο του Πριγκιπάτου, ενώ έγινε ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία του Coupe de la Ligue με 14 γκολ (ξεπέρασε τον Λιλιάν Κομπάν και έπιασε τον Στεφάν Γκιβάρς / πρώτος παραμένει ο Παουλέτα με 15).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Ουνάι Έμερι): Τραπ, Ντάβι Άλβες, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μπερτσίτσε, Βεράτι (70’ Λο Σέλσο), Ραμπιό, Ντράξλερ (81’ Ντιαρά), Εμπαπέ, Καβάνι, Ντι Μαρία (52’ Παστόρε).

ΜΟΝΑΚΟ (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Σούμπασιτς, Ράτζι, Γκλικ, Σιντιμπέ, Ζέμερσον, Μουτίνιο (80’ Γκεζάλ), Λεμάρ, Ρόνι Λόπες (73’ Ντιαχαμπί), Φαμπίνιο, Τιέλεμανς (46’ Γιόβετιτς), Φαλκάο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σβηστά το Coupe de la Ligue η Παρί (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.