ΓΑΛΛΙΑ

Τέσσερα γκολ σε 13 λεπτά ο Εμπαπέ! (vid)

Και σόου από την Παρί Σεν Ζερμέν επί της Λιόν, 5-0

Η Λιόν πήγε στο Παρίσι με την ελπίδα να βάλει δύσκολα στην Παρί Σεν Ζερμέν, αλλά έπεσε… θύμα, του «τυφώνα» Κίλιαν Εμπαπέ.

Ο 20χρονος έκανε πράγματα και θάματα. Αρχικά κέρδισε το πέναλτι κι έδωσε την ευκαρία στον Νεϊμάρ να ανοίξει το σκορ, 1-0, στο 9’, και στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε τη δική του παράσταση.

Πέτυχε τέσσερα γκολ σε 13 λεπτά (61΄, 66’, 69’ 74’) με την ΠΣΖ να φθάνει στο επιβλητικό 5-0, και να δημιουργεί νέο ρεκόρ με εννέα νίκες στα πρώτα εννέα παιχνίδια στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Ήδη οι πρωταθλητές μετρούν 32 γκολ σε εννέα ματς, με τη δεύτερη Λιλ να απέχει οκτώ βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Λιλ – Σεντ Ετιέν 3-1 (17′, 46′ Μπαμπά, 85′ Πεπέ – 26′ πέν. Καμπελά)

Αμιάν – Ντιζόν 1-0 (39′ Γκοντός)

Ανζέ – Στρασμπούρ 2-2 (58′ Καπέλ, 90+3′ Τομάς – 2′, 40′ Μοτιμπά)

Γκινγκάμπ – Μονπελιέ 1-1 (64′ Μπενεζέ – 30′ Ντελόρ)

Νιμ – Ρεμς 0-0

Κυριακή (7/10)

Μπορντό – Ναντ 3-0 (5’ Καραμό, 7’, 42’ Καμανό)

Μαρσέιγ – Καέν 2-0 (36’ Μήτρογλου, 45’ Τοβέν)

Μονακό – Ρεν 1-2 (49’ Φαλκάο – 14’ Ντα Σίλβα, 77’ Μπεν Αρφά)

Παρί Σεν Ζερμέν – Λιόν 5-0 (9’ πέν. Νεϊμάρ, 61’, 66’, 69’, 74’ Εμπαπέ)