ΓΑΛΛΙΑ

Ξανά Κυπελλούχος Γαλλίας η Παρί Σεν Ζερμέν

Επικράτησε 2-0 της άσημης Ερμπιέ και κατέκτησε τον τελευταίο εφετινό τίτλο

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν έπεσε θύμα, οδυνηρής, έκπληξης και χάρη στο 2-0 επί της αδύναμης Ερμπιέ κατέκτησε τον τέταρτο τίτλο της εφετινής σεζόν.

Είχε προηγηθεί το Super Cup του περυσινού Ιουλίου, το Coupe de la Ligue και η Ligue 1, ενώ αυτό ήταν το 4ο διαδοχικό (πρώτη φορά στα χρονικά) Coupe de France και 12ο συνολικά.

Η Παρί είχε τρία δοκάρια σε 20 λεπτά (4’, 8’ 20’), ο Αντριέν Ραμπιό απείλησε με τε τη σειρά του στο 23’ και στο 25’ ο Ζιοβάνι Λο Σέλσο εξιλεώθηκε (κατέγραψε τα δύο από τα τρία δοκάρια) με ωραίο μακρινό σουτ.

Ο Αργεντινός μέσος έφτασε τα τέσσερα γκολ στα τελευταία έξι ματς, ήτοι δύο περισσότερα από τα πρώτα του 46 με τη φανέλα των πρωταθλητών Γαλλίας!

Τα θεϊκά tweets της Ερμπιέ για τον τελικό με την Παρί

Ντάνι Άλβες (35’) και Άνχελ ντι Μαρία (44’) έχασαν καλές ευκαιρίες για να τελειώσουν πρόωρα τον τελικό, σε ένα α’ ημίχρονο που ο Κέβιν Τραπ ακούμπησε την μπάλα μόλις τέσσερις φορές.

Στο 50’ το VAR στέρησε το γκολ από τον Κιλιάν Εμπαπέ, στο 54’ ο Πισό σταμάτησε με το πόδι τον Έντινσον Καβάνι και στο 70’ τον Εμπαπέ.

Η ηρωική αντίσταση της Ερμπιέ κάμφθηκε στο 73’, όταν ο Πισό υπέπεσε σε πέναλτι στον Καβάνι, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και… ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.

Η Ερμπιέ είχε την ευκαιρία να σημειώσει το γκολ της τιμής  στο 89′, όμως ο Τραπ σταμάτησε την προσπάθεια του Φοφανά.

ΕΡΜΠΙΕ: Πισό, Μαρί, Φοφανά, Ντεκουέρ, Παγκερί, Μπονγκονγκί, Φλοσόν, Βενμπαλεγκέμ (62’ Νταμπάς), Ικμαγέ (88′ Κουτουριέ), Ζερμάν (63’ Γκμποό), Ροσετό.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Τραπ, Ντάνι Άλβες (86’ Μενιέ), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Γιούρι, Λο Σέλσο, Μότα (68’ Ντράξλερ), Ραμπιό, Εμπαπέ (86’ Παστόρε), Καβάνι, Ντι Μαρία.