ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Γκλάντμπαχ 1-3: Παρέλαση για τα «πουλάρια» (vid)

Χάρη σε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι άλωσαν την έδρα των «αετών»

Ποιος είδε τη Γκλάντμπαχ και δεν τη φοβήθηκε; Με όπλο τις θανατηφόρες αντεπιθέσεις τους, τα «πουλάρια» ποδοπάτησαν εκτός έδρας την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι κατέστησαν σαφές από τις πρώτες στιγμές της αναμέτρησης ότι δεν θα άφηναν το βαθμολογικό δώρο της Φράιμπουργκ (ήρθε ισόπαλη 1-1 με Λειψία) να πάει χαμένο.Έτσι λοιπόν, μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλεύτηκαν τη φετινή αχίλλειο πτέρνα των «αετών», η οποία είναι η άμυνά τους. Μόλις μετά από μόλις 38 δευτερόλεπτα από τη σέντρα της αναμέτρησης, η Γκλάντμπαχ άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενη τις αργές αντιδράσεις των αμυντικών των γηπεδούχων. Η μπάλα έφτασε στον Αλεσάν Πλεά, ο οποίος με ένα διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Κέβιν Τραπ, στην πρώτη ευκαιρία των «πουλαριών» στο ματς.

Η… παρέλαση συνεχίστηκε σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο και η ανωτερότητα των παικτών του Μάρκο Ρόζε επισφραγίστηκε με ένα γκολ, σαν σε προπόνηση, του Μάρκους Τουράμ, ο οποίος πέτυχε το 0-2 σε κενή εστία. Λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φτάσουν και στο 0-3, αλλά ο Τραπ με εξαιρετική επέμβαση κράτησε ζωντανή την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα οι «αετοί» συνήλθαν ανασταλτικά, αλλά και δημιουργικά. Στο 23ο λεπτό, ο Ζόμερ έδιωξε εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Κόστιτς, με τον επερχόμενο Ιλσάνκερ να μην μπορεί να μειώσει μέσα από τη μικρή περιοχή. Η ταχύτητα και η ένταση άρχισε να πέφτει μέχρι την ανάπαυλα, με τους παίκτες του Ρόζε να ελέγχουν απόλυτα το ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά. Η Γκλάντμπαχ έλεγχε τον ρυθμό και προσπαθούσε να απειλήσει στην κόντρα, μιας και το transition της Άινχτραχτ ήταν αρκετά αργό.

Όλα αυτά μέχρι την είσοδο του Χέρμαν στο παιχνίδι στο 65ο λεπτό. Δύο λεπτά μετά, ο Αλεσάν Πλεά πήγε να βάλει το γκολ της αγωνιστικής, αλλά το αριστοτεχνικό του πλασέ εκτός περιοχής προσέκρουσε στη συμβολή των δοκαριών του Τραπ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, τίποτα δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει τη μοίρα του ματς. Μάλιστα, όχι μόνο δεν άλλαξε, αλλά η επικράτηση των «πουλαριών» έγινε ακόμα πιο εντυπωσιακή. Ο Εντικά ανέτρεψε τον Εμπολό στο 72ο λεπτό και ο Μπενσεμπαϊνί «κλείδωσε» το «διπλό» για την ομάδα του με εύστοχη εκτέλεση.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον νεοεισελθέντα Αντρέ Σίλβα. Στο 81ο λεπτό, ο Πορτογάλος κατέβασε όμορφα τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με μονοκόματο σουτ πέτυχε το πέμπτο του γκολ στη σεζόν. Ο Άντολφ Χούτερ επιστράτευσε μάλιστα και τις πέντε αλλαγές του για να αλλάξει το ματς, αλλά ήταν πλέον αργά, παρότι η αναμέτρηση στο φινάλε απέκτησε τρελό ρυθμό με εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Στο 85ο λεπτό σημειώθηκε ένα απίστευτο στιγμιότυπο. Ο Χόφμαν βγήκε μόνος του απέναντι στην εστία της Άιντραχτ με μοναδικό αντίπαλο τον αμυντικό, Χίντερεγκερ. Ωστόσο, κατάφερε και νικήθηκε από τον αντίπαλό του πετώντας στα σκουπίδια την ευκαιρία για το 1-4. Στο 88′ ο Τραπ απέκρουσε το τετ-α-τετ με τον Πλεά, ενώ και το φάουλ του Στιντλ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια των γηπεδούχων.

Η Γκλάντμπαχ πήρε άριστα περνώντας εμφατικά από το «Commerzbank Arena», από μια εκ των πιο δύσκολων εδρών στη Bundesliga και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Άινχτραχτ Φρανκφούρτης – Γκλάντμπαχ 1-3 (81΄ Αντρέ Σίλβα – 1΄ Πλεά, 7΄ Τουράμ, 72΄ Μπενσεμπαϊνί)