ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπάγερν – Άιντραχτ 5-2: Βαυαρική καταιγίδα στο Allianz Arena! (vid)

Οι Βαυαροί έκαναν... πάρτι απέναντι στους «αετούς», στο +4 από Ντόρτμουντ - Σούπερ Μίλερ και Ντέιβις - Ένα δεύτερο ημίχρονο σκέτη μαγεία

Σίφουνας Μίλερ φύσηξε στο άδειο Allianz Arena! Η Μπάγερν ξεπέρασε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το εμπόδιο της αναιμικής στα τελευταία ματς Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-0) και παρέμεινε στο συν τέσσερα από τη δεύτερη Ντόρτμουντ.

Από τα πρώτα μόλις λεπτά οι παίκτες του Χάνσι Φλικ ανέλαβαν τα ηνία του ματς και της δημιουργίας φάσεων. Ούτε ένα εικοσάλεπτο δεν κατόρθωσαν οι «αετοί» να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους από την πίεση των γηπεδούχων.

Στο 17ο λεπτό, ο Μίλερ ξέφυγε όμορφα από τα αριστερά, πάτησε περιοχή και «έσπασε» την μπάλα στο ύψος του πέναλτι. Εκεί, ο επερχόμενος Λέον Γκορέτσκα με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Κέβιν Τραπ.

Από εκεί και πέρα το νερό είχε μπει στο αυλάκι και χρειαζόταν διαχείριση. Ο Τόμας Μίλερ βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση. Ύστερα από την ασίστ που μοίρασε, ο Γερμανός μεσοεπιθετικός χρήστηκε σκόρερ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνο (41′).

Αφότου ελευθερώθηκε από τον Χίντερεγκερ (διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι για επιθετικό φάουλ), γύρισε προς το τέρμα και νίκησε για δεύτερη φορά των γκολκίπερ της Άιντραχτ.

Μπάγερν Μ. – Άιντραχτ: Ένα τρελό, τρελό ημίχρονο!

Το θέαμα όμως μόλις είχε αρχίσει στο Μόναχο. Κι αυτό γιατί στο δεύτερο ημίχρονο το ματς πήρε… φωτιά. Ο ρυθμός εκτροχιάστηκε και μέσα σε 15 λεπτά σημειώθηκαν τέσσερα γκολ. Ο Λεβαντόφσκι (47′ ) σκόραρε το 27ο τέρμα του με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή.

Κι εκεί που θα έλεγε κανείς ότι οι φιλοξενούμενοι θα παρέδιδαν τα όπλα, ο Μάρτιν Χίντερεγκερ σάλπισε μια μίνι… αντεπίθεση. Σε μόλις τρία λεπτά (52-55′ ), ο αμυντικός της Άιντραχτ σκόραρε δις και μείωσε το σκορ σε 3-2 εμφανίζοντας τις ανασταλτικές αδυναμίες των γηπεδούχων.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 0-2: «Καθάρισαν» οι Γκερέιρο- Χακίμι (vid)

Ωστόσο, οι ελπίδες για ανατροπή εξανεμίστηκαν, μιας και στο 61ο λεπτό, ο Αλφόνσο Ντέιβις ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2, έπειτα από δώρο της άμυνας των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης που μείωσε το σκορ για την Άιντραχτ πέτυχε αυτογκόλ. Ο Χίντερεγκερ σημείωσε ένα διαφορετικό… χατ-τρικ και το 5-2 ήταν γεγονός.

Το τελικό σφύριγμα σήμανε και το τέλος της καταιγίδας που προκάλεσαν οι Βαυαροί στο τέρμα του Τραπ και συνεχίζουν ακάθεκτοι για το πρωτάθλημα, όντες στο συν τέσσερα από την Ντόρτμουντ.

Παρασκευή 22 Μαΐου

Χέρτα – Ουνιόν 4-0 (51’ Ιμπίσεβιτς, 52’ Λουκεμπακιό, 61’ Κούνια, 77’ Μπογιατά)

Σάββατο 23 Μαΐου

Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 0-2 (32΄ Γκερέιρο, 78′ Χακίμι)

Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν 1-3 (52΄ Τιράμ – 7΄ , 58΄ πεν. Χάβερτς, 81΄ Μπέντερ)

Φράιμπουργκ – Βέρντερ Βρ. ο-1 (19΄ Μπίτενκουρτ)

Πάντερμπορν – Χόφενχαϊμ 1-1 (9΄ Σρμπένι – 4΄ Σκοβ)

Μπάγερν Μ. – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 5-2 (17′ Γκορέτσκα, 41′ Μίλερ, 47′ Λεβαντόφσκι, 61′ Ντέιβις, 74 αυτ. Χίντερεγκερ – 52′, 55′ Χίντερεγκερ)