ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπάγερν Μ. – Φορτούνα 5-0: Περίπατος με «πεντάρα» και… σαλατιέρα loading!

Οι Βαυαροί συνέτριψαν με χαρακτηριστική ευκολία τους παίκτες του Ρέσλερ - Στα 29 τέρματα ο Λεβαντόφσκι που... βλέπει Χρυσό Παπούτσι

Ο όγδοος συνεχόμενος τίτλος της πλησιάζει! Η Μπάγερν Μονάχου έκανε έναν υγιή περίπατο απέναντι στην Φορτούνα Ντίσελντορφ (5-0) και πλέον η «σαλατιέρα» βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής!

Οι Βαυαροί έθεσαν από νωρίς τις βάσεις για την όγδοη σερί νίκη τους απέναντι στην ομάδα του Ούβε Ρέσλερ.  Στο 15΄ ο Παβάρ εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Γκνάμπρι από τα δεξιά και πλάσαρε κατευθείαν μέσα από τη μικρή περιοχή. Το σουτ δεν ήταν καλό, αλλά η μπάλα άλλαξε πορεία καθώς βρήκε στο σώμα του Ματίας «Ζάνκα» Γιόργκενσεν και κατέληξε στα δίχτυα του Κάστενμαϊερ, με το γκολ να χρεώνεται στον αμυντικό των φιλοξενούμενων.

Στο 29′ ο Γάλλος μπακ διπλασίασε τα τέρματά του με κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Γιόσουα Κίμιχ. Η υπεροχή των γηπεδούχων μπορεί να ήταν δεδομένη, όμως δεν έλειψαν και κάποιες αμυντικές ολιγωρίες. Σε μία από αυτές, ο Αλάμπα έσωσε την ομάδα του από τη μείωση του σκορ, καθώς έκανε σημαντική επέμβαση στο σουτ του Έρικ Τόμι που κατευθυνόταν στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Μάνουελ Νόιερ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Bundesliga: Πλώρη για Ευρώπη η Χέρτα, νίκες-ανάσα για Αϊντραχτ, Βέρντερ (vid)

Στο 43ο λεπτό, χάθηκε η μπάλα. Οι παίκτες του Χάνσι Φλικ συνδυάστηκαν πανέμορφα και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Λεβαντόφσκι έκανε το τακουνάκι βγάζοντας μόνο του τον Κίμιχ, εκείνος γύρισε στον Μίλερ και αυτός με τη σειρά του επέστρεψε την μπάλα στον Πολωνό που πέτυχε το 28ο τέρμα του στη φετινή Bundesliga.

Μπάγερν Μονάχου: «Λέβα» για «Χρυσό Παπούτσι»

Ο «Λέβα» συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 50ο λεπτό, ο επιθετικός των γηπεδούχων έκανε το 4-0 φτάνοντας τα 29 τέρματα, σε ρυθμό ρελαντί. Έτσι, έβαλε ακόμα πιο σαφή υποψηφιότητα για το «Χρυσό Παπούτσι», καθώς είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα μαζί με τον Τσίρο Ιμόμπιλε της Λάτσιο.

Δεν πέρασαν δύο λεπτά και ο Αλφόνσο Ντέιβις άρχισε την… σάμπα. Ο Καναδός έκανε σμπαράλια την ήδη διαλυμένη άμυνα της Φορτούνα και αφού κέρδισε τις κόντρες και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του «έγραψε» το 5-0.

Οι Βαυαροί δεν σταματούσαν λεπτό να «πυροβολούν» την εστία του Κάστενμαϊερ, η οποία έμοιαζε με… ωκεανό. Oι τελικές γίνονταν η μία πίσω από την άλλη, αλλά το σκορ παρέμεινε το ίδιο μέχρι το φινάλε, παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι είχαν ρίξει αισθητά τον ρυθμό.

Στα αξιοσημείεωτα της συνάντησης και το ντεμπούτο του 19χρονου μεσοεπιθετικού, καρπού της Ακαδημίας της Μπάγερν, Όλιβερ Μπατίστα- Μάιερ, ο οποίος πήρε λίγα λεπτά συμμετοχής από τον Φλικ.

Η διαφορά από τη δεύτερη Ντόρτμουντ (παίζει την Κυριακή (31/5) με την Πάντερμπορν) αυξήθηκε στους δέκα βαθμούς και πλέον, με πέντε αγωνιστικές να απομένουν, ο τίτλος της Bundesliga θα πρέπει να θεωρείται δεδομένος για τους Βαυαρούς.

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ):  Νόιερ, Ντέιβις, Αλάμπα, Ερναντέζ (46′ Κουισάνς), Παβάρ (62΄ Οντριοθόλα), Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (78′  Μπατίστα- Μάιερ), Μίλερ (75΄ Ζίρκζε), Κομάν (62΄ Πέρισιτς), Λεβαντόφσκι

Φορτούνα Ντίσελντορφ (Ούβε Ρέσλερ): Κάστενμαϊερ, Χόφμαν, Ζάνκα, Γκίσελμαν, Τσίμερμαν (67΄ Τσίμερ), Μοράλες (57΄ Σομπότκα, 72´), Μπότζεκ, Τόμι (67΄ Σούτνερ), Σκρζίμπσκι, Στέγκερ (57΄ Μπερίσα), Κάραμαν

Μπάγερν Μονάχου – Φορτούνα: (15΄ αυτ. Ζάνκα, 29΄ Παβάρ, 43΄,50΄ Λεβαντόφσκι, 52΄ Ντέιβις)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπάγερν Μ. – Φορτούνα 5-0: Περίπατος με «πεντάρα» και… σαλατιέρα loading!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.