ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπάγερν Μονάχου – Γκλάντμπαχ 2-1: Ούτε τώρα έχασε βαθμούς! (vid)

Της έβαλε δύσκολα η Γκλάντμπαχ αλλά και πάλι, νίκησε...

Τι και αν η Γκλάντμπαχ φάνηκε σκληρό καρύδι, η Μπάγερν Μονάχου πάλι βρήκε τον τρόπο να νικήσει.

Μπάγερν Μονάχου – Γκλάντμπαχ 2-1: Στην αρχή οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι. Μάλιστα σκόραραν στο 16′ με το Χόφμαν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με το VAR.

Στη συνέχεια όμως η Γκλάντμπαχ άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και απείλησε μάλιστα στο 25′ με τον Εμπολό, αλλά ο Νόιερ είπε «όχι»!

Το 1-0 όμως έγινε με λάθος του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Στο 26′ ο Ζόμερ έδωσε την μπάλα στον Ζίρκτσεε, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ στο Μόναχο.

Λίγα λεπτά όμως ήρθε η ισοφάριση. Στο 37′ ο Παβάρ προσπάθησε να διώξει την μπάλα, αλλά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για το προβάδισμα. Όμως οι τερματοφύλακες έδειχναν να κάνουν καλά τη δουλειά τους. Μέχρι όμως το 86′, όποτε ο Γκορέτσκα ήταν αυτός ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Παβάρ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1!

Παίρνοντας έτσι τη νίκη η Μπάγερν, η οποία βρίσκεται μόλις μία νίκη πίσω από τη μαθηματική κατάκτηση του τίτλου!

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Κίμιχ, Ερνάντεζ (62′ Ντέιβις), Παβάρ, Πέρισιτς (88′ Χάβι Μαρτίνεζ), Γκορέτσκα, Γκνάμπρι, Κουισάν (62′ Κομάν), Ζίρκτσεε (77′ Βριέντ.

Γκλάντμπαχ: Ζόμερ, Λάινε, Γκίντερ, Ελβέντι (46′ Γιάντσκε), Μπενσεμπάινι, Στιντλ, Κράμερ, Χόφμαν, Νιχάους, Χέρμαν (70′ Βεντ), Τουράμ (10′ λ.τρ. Εμπολό).

31η αγωνιστική:

Παρασκευή (12/6)
Χόφενχαϊμ-Λειψία 0-2 (9′, 11′ Ντάνι Όλμο)

Σάββατο (13/6)
Βόλφσμπουργκ-Φράιμπουργκ 2-2 (14′, 27′ πεν. Βέγκχορστ – 43′ Χέλερ, 46′ Ζάλαϊ)
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-1 (90’+5′ Χάαλαντ)
Χέρτα Βερολίνου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-4 (24′ Πιόντεκ – 51′ Ντοστ, 62′, 86′ Σίλβα, 69′ Εντικά)
Κολωνία-Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (90+2′ Κόρδοβα – 39′ Φρίντριχ, 67′ Γκέντνερ)
Πάντερμπορν-Βέρντερ Βρέμης 1-5 (67′ Σαμπίρι – 20′, 39′ Κλάασεν, 34′ Οσάκο, 60′ Έγκεσταϊν, 90’+2′ Φίλκριγκ)
Μπάγερν Μονάχου – Γκλάντμπαχ 2-1 (26′ Ζίρκτσεε, 86′ Γκορέτσκα – 37′ αυτ. Παβάρ)