ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundeliga: Βήμα… Ευρώπης από Χοφενχάιμ, δεν σηκώνει κεφάλι η Σάλκε (vids)

Ολοκληρώθηκε η 28η αγωνιστική της Bundesliga, με την Χοφενχάιμ να κάνει βήμα… Ευρώπης, την Σάλκε να γνωρίζει νέα ήττα, ενώ η Άουγκσμπουργκ δεν κατάφερε να επικρατήσει της ουραγού Πάντερμπορν. Μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας Ουνιόν Βερολίνου και Μάιντζ. Χοφενχάιμ – Κολωνία 3-1 Επιστροφή στις νίκες για την Χοφενχάιμ, η οποία επικράτησε με 3-1 της Κολωνίας...

Χοφενχάιμ – Κολωνία 3-1

Επιστροφή στις νίκες για την Χοφενχάιμ, η οποία επικράτησε με 3-1 της Κολωνίας και βρίσκεται πλέον σε απόσταση αναπνοής (σ.σ 3 βαθμοί) από την είσοδό της στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό με τον Μπάουμγκαρντνερ και η αποβολή του παίκτη των φιλοξενουμένων Μπορνάουβ στο 25ο λεπτό έκανε ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα. Οι παίκτες της Χοφενχάιμ μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος να… τελειώσουν το παιχνίδι, κάτι που έκαναν με τα δύο τέρματα των Μπάουμγκαρντνερ (46’) και Τσούμπερ (48’), «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Στο 51′ ο Χούμπνερ αποβλήθηκε και το ματς παίχτηκα και πάλι στα ίσια, ωστόσο το μόνο που κατάφερε η Κολωνία, ήταν να μειώσει με το γκολ του Κάιντς στο 60′. Μάλιστα, στο 77′ ο Ουτ έχασε την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο το σκορ, αστοχώντας σε πέναλτι.

Φορτούνα Ντίσελντορφ – Σάλκε 2-1

Επική ανατροπή μέσα σε μόλις 5 λεπτά πέτυχε η Φορτούνα, με τη Σάλκε να αδυνατεί να σηκώσει κεφάλι, τρέχοντας ένα αρνητικό σερί 10 αγώνων χωρίς νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να προηγηθούν στο 53’ με τη κεφαλιά του ΜακΚένι μετά το φάουλ του Οζίπκα, όμως η χαρά κράτησε μόλις για 10 λεπτά. Στο 63’ ο Σούμπερτ απέκρουσε φωτοβολίδα από φάουλ και ο Χένινγκς ισοφάρισε από κοντά με κεφαλιά, τρόπος με τον οποίο ολοκληρώθηκε και η ανατροπή στο 68’ με τον Κάραμαν για το τελικό 2-1.

Ουνιόν Βερολίνου – Μάιντζ 1-1

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι στο Βερολίνο, με τις δύο ομάδες που βρίσκονται πολύ κοντά στη βαθμολογία, να αδυνατούν να επιστρέψουν στις νίκες.

Η Μάιντς ήταν πεισμωμένη μετά τη βαριά ήττα από τη Λειψία και άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Μπακού (13’), όμως η Ουνιόν Βερολίνου που δεν είχε βάλει ούτε γκολ μετά την διακοπή, έσπασε το ρόδι με τον Ινγκβάρτσεν (35’, 1-1). Ωστόσο, πριν βγει το ημίχρονο οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Άντριχ, πλεονέκτημα που δεν εκμεταλλεύτηκε η Μάιντς.

Άουγκσμπουργκ-Πάντερμπορν 0-0

H Πάντερμπορν, παρότι ουραγός της βαθμολογίας, τρέχει ένα αήττητο τριών αγώνων μετά την διακοπή για τον κορονοϊό, κάτι που κατάφερε και κόντρα στην Άουγκσμπουργκ. Αν και προσπάθησε να πετύχει τέρμα, δεν τα κατάφερε, με τους γηπεδούχους να έχουν πλέον το νου τους και στην κόκκινη ζώνη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Bundeliga: Βήμα… Ευρώπης από Χοφενχάιμ, δεν σηκώνει κεφάλι η Σάλκε (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.