ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: «5άρα» η Στουτγάρδη, «κόλλησε» η Μπάγερ – Δροσίστηκαν με καρπούζι οι παίκτες της Άουγκσμπουργκ

Με πεντάρα μπήκε στο νέο πρωτάθλημα Γερμανίας η Στουτγάρδη καθώς διέλυσε στην έδρα της την Γκρόιτερ Φιρτ με 5-1

Από εκεί και πέρα στη Bundesliga διπλό με «τεσσάρα» για τη Χόφενχαιμ, «κόλλησε» η Μπάγερ Λεβερκούζεν. Σε συνέχεια της 1ης αγωνιστικής η αυλαία της οποίας άνοιξε την Παρασκευή (14/8) με Γκλάντμπαχ – Μπάγερν 1-1, η Στουτγάρδη πέτυχε το σκορ της ημέρας, καθώς ο Μαρκ-Όλιβερ Κεμπφ πέτυχε τα δύο από τα συνολικά πέντε γκολ των νικητών επί της αδύναμης Γκρόιτερ Φιρτ. Εντό, Κλεμέντ και Γκαντιουί τα υπόλοιπα τρία τέρματα τους.

Να αναφέρουμε ότι στο τέλος του 1ου μέρους οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν και να επιστρέψουν στον αγώνα, όμως ο Ντίνος Μαυροπάνος έσωσε μπροστά από τη γραμμή της κενής εστίας.

Να αναφέρουμε ότι Έλληνας στόπερ ξεκίνησε στην 11άδα μάλιστα λίγο έλειψε να χριστεί και σκόρερ στο 2ο ημίχρονο, όταν μια κεφαλιά του από κόρνερ κατέληξε λίγο άουτ.

Στο Βερολίνο η Μπάγερ «κόλλησε» στο 1-1 απέναντι στη γηπεδούχο Ουνιόν.  Η τελευταία άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Ταϊβο Αβονιγί, με τις «ασπιρίνες» να ισοφαρίζουν μεν πέντε λεπτά αργότερα (12′) με τον Μουσά Ντιαμπί, αλλά σε όλο το υπόλοιπο της αναμέτρησης να μην μπορούν να πετύχουν το νικητήριο γκολ.

Διάλειμμα με καρπούζι στο Άουγκμπουργκ!

Εξάλλου η Χόφενχαϊμ πέρασε… αέρα από την έδρα της Άουγκσμπουργκ επικρατώντας με 4-0, έχοντας μάλιστα τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, ενώ τα δύο τελευταία γκολ ήρθαν στο 88′ και το 90+5′.

Εντύπωση προκάλεσε το διάλειμμα με καρπούζι που έκαναν οι παίκτες των γηπεδούχων. Είχαμε συνηθίσει το λεγόμενο cooling break να γίνεται με νερό ή ισοτονικά ποτά. Να όμως που οι γηπεδούχοι συνδύασαν κάτι δροσιστικό που είναι όμως φαγώσιμο!

Τέλος με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα και η Βόλφσμπουργκ που επικράτησε με 1-0 της Μπόχουμ εντός έδρας. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Βέγκχορστ στο 22ο λεπτό, ο οποίος εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι που είχε στο 5ο λεπτό. Μάλιστα στη φάση αυτή (στο 4′) οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ρόμπερτ Τέτσε.

Bundesliga: Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στη Bundesliga
Παρασκευή 13 Αυγούστου

Γκλάντμπαχ – Μπάγερν 1-1 (10′ Πλεά – 42′ Λεβαντόβσκι)

Σάββατο 14 Αυγούστου

Αρμίνια – Φράιμπουργκ 0-0

Άουγκσμπουργκ – Χόφενχαϊμ 0-4 (37′ Μπρουν Λάρσεν, 78′ Ανταμιάν, 87′ Ρούτερ, 90+5′ Ρούντι)

Στουτγκάρδη – Γκρόιτερ Φιρτ 5-1 (30′ Έντο, 36′ Κλέμεντ, 55′, 76′ Κεμπφ, 61′ Αλ Γκαντιουί – 90+3′ Λέβελινγκ)

Ουνιόν – Λεβερκούζεν 1-1 (7′ Αβονίγι – 12′ Ντιαμπί)

Βόλφσμπουργκ – Μπόχουμ 1-0 (22′ Βέχορστ)

19:30 Ντόρτμουντ – Άιντραχτ