ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Ανατροπή η Λειψία, μίλησε στο τέλος η Μπάγερν (vids)

Στο +3 από την Γκλάντμπαχ οι «ταύροι»

Bundesliga: Η Λειψία επικράτησε 3-1 της Άουγκσμπουργκ και αύξησε στους 3 βαθμούς της διαφορά από την Γκλάντμπαχ, η οποία παίζει στις 19:30.

Η πρωτοπόρος του γερμανικού πρωταθλήματος αιφνιδιάστηκε, αφού στο 8ο λεπτό ο Νίντερλεχνερ άνοιξε το σκορ.

Η Λειψία, πάντως, ισοφάρισε στο 68’ με τον Λάιμερ και ανέτρεψε τα δεδομένα στο 79’ με τον Σικ.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πόουλσεν στο 89’.

Η Μπάγερν δυσκολεύτηκε αφάνταστα με τη Βόλφσμπουργκ, όμως επικράτησε 2-0 στην «Αλιάνζ Αρίνα».

Ο Ζίρκζεϊ άνοιξε το σκορ στο 85’ και ο Γκνάμπρι έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή στο 89’.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο προηγούμενο ματς, εκείνο με τη Φράιμπουργκ, ο Ζίρκζεϊ είχε σκοράρει στο 90’ και ο Γκνάμπρι στο 90+2’.

Με αυτά τα γκολ η Μπάγερν διαμόρφωσε το τελικό 1-3

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η Λεβερκούζεν έκαμψε την αντίσταση της Μάιντς (0-1), με γκολ του Αλάριο.

Τα highlights της αναμέτρησης Λειψία – Άουγκσμπουργκ

Τα highlights της αναμέτρησης Μπάγερν – Βόλφσμπουργκ

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Παρασκευή 20/12

Χόφενχαϊμ – Ντόρτμουντ 2-1 (79′ Ανταμιάν, 87′ Κράμαριτς – 17′ Γκέτσε)

Σάββατο 21/12

Μπάγερν – Βόλφσμπουργκ 2-0 (85’ Ζίρκζεϊ, 89’ Γκνάμπρι)

Λειψία – Άουγκσμπουργκ 3-1 (68’ Λάιμερ, 79’ Σικ, 89’ Πόουλσεν – 8’ Νίντερλεχνερ)

Μάιντς – Λεβερκούζεν 0-1 (90+3’ Αλάριο)

Σάλκε – Φράιμπουργκ 2-2 (26’ Σερντάρ, 80’ Κουτουτσού – 54’ Πέτερσεν, 67’ πέν. Γκρίφο)

Κολωνία – Βέρντερ 1-0 (39’ Κόρδοβα)

Χέρτα – Γκλάντμπαχ (19:30)