ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Διπλό σωτηρίας για Μάιντς, έχασε έδαφος η Γκλάντμπαχ (vids)

Με τέσσερα ματς συνεχίστηκε η 30η αγωνιστική της Bundesliga, με τη Μάιντζ να παίρνει διπλό σωτηρίας, τη Γκλάντμπαχ να χάνει έδαφος για την Ευρώπη και τη Ντόρτμουντ να κάνει το καθήκον της.

Με τέσσερα ματς έπεσε η… αυλαία της 30ης αγωνιστικής της Bundesliga η οποία είναι σκορ και θέαμα.

Η Μάιντζ πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης και συνέχισε την εκπληκτική της πορεία στα τελευταία ματς, με το τρίποντο πλέον να την απομακρύνει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αυτό ήταν το έκτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς ήττα. Σε ακριβώς αντίθετη πορεία βρίσκονται οι «πράσινοι», οι οποίοι υπέστησαν την έκτη συνεχόμενη ήττα τους και πλέον έχουν μπλέξει, αφού βρίσκονται στο +4 από τη γραμμή υποβιβασμού. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Σάλαϊ στο 16’.

Ντόρτμουντ – Ουνιόν Βερολίνου 2-0

Η Ντόρτμουντ πέτυχε σημαντική νίκη και συνεχίζει το κυνήγι της τετράδας που οδηγεί στο Champions League. Ο Ρόις στο 27’ άνοιξε το σκορ για τους Βεστφαλούς και στο 88’ ο Γκερέιρο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Χόφενχαϊμ – Γκλάντμπαχ 3-2

Η Γκλάντμπαχ γνώρισε την ήττα με ανατροπή και βλέπει την Ευρώπη να απομακρύνεται, καθώς βρίσκεται στο -4 από την 6η θέση. Η Χόφενχαϊμ καθάρισε με την υπόθεση παραμονή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 25’ με τον Πλεά και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου πέτυχαν το 2-0 με τον Λαζάρο. Οι γηπεδούχοι, όμως, με ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν τα πάνω-κάτω. Στο 48’ ο Κράμαριτς μείωσε, στο 60’ ο Μπεμπού ισοφάρισε και στο 65’ και πάλι ο Κράμαριτς διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Στουτγκάρδη – Βόλφσμπουργκ 1-3

Άλλα ένα βήμα για το… σεντόνι έκανε η Βόλφσμπουργκ, η οποία νίκησε εύκολα με 1-3 τη Στουτγκάρδη. Οι «λύκοι» έφτασαν τους 57 βαθμούς και παρέμειναν στην 3η θέση, διατηρώντας το +5 από τη Ντόρτμουντ. Οι βάσεις μπήκαν από το πρώτο ημίχρονο, με τους Σλάγκερ (13’) και Βέγκχορστ (29’), ενώ ο Γκέρχαρντ στο 65’ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα». Οι Σουηβοί το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν στο 92’ με τον Κάστρο.

Σάλκε: Οπαδοί κυνήγησαν τους παίκτες για τον υποβιβασμό! (vid)

Άρης-ΠΑΟΚ: «Τρελάθηκε» στην αποβολή του ο Ουάρντα! (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Bundesliga: Διπλό σωτηρίας για Μάιντς, έχασε έδαφος η Γκλάντμπαχ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.