ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Εύκολα Λειψία και Βόλφσμπουργκ, νέα «σφαλιάρα» για Ντόρτμουντ

Bundesliga: Νέο έδαφος στη μάχη της κορυφής έχασε η Ντόρτμουντ, καθώς την 20η αγωνιστική ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από τη Φράιμπουργκ.

Bundesliga: Νέο έδαφος στη μάχη της κορυφής έχασε η Ντόρτμουντ, καθώς στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από τη Φράιμπουργκ.

Έτσι ναι μεν η Ντόρτμουντ προερχόταν από νίκη με 3-1  επί της Άουγκσμπουργκ, ωστόσο είχε προηγηθεί δύο σερί ήττες με 2-1 από τη Λεβερκούζεν και 4-2 από τη Γκλάντμπαχ.

Οσον αφορά το σημερινό (6/2) ματς Γου-Γιονγκ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 49ο λεπτό, ενώ μόλις τρία λεπτά αργότερα (52′) ο Σμιντ έκανε το 2-0 και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε το ματς.

Το μόνο που κατάφερε η Ντόρτμουντ ήταν απλά να μειώσει στο 76′ με τον Μουκοκό. Μετά την ήττα αυτή παρέμεινε στην 6η θέση, στο -3 από την τετράδα. Από την άλλη η Φραιμπουργκ να έχει πλησιάσει -2!

Άνετες Λειψία και Βόλφσμπουργκ

Εξάλλου άνετο απόγευμα στην έδρα της Σάλκε είχε η Λειψία, η οποία επικράτησε με 3-0. Έτσι συνεχίζει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Από εκεί και πέρα, την εξαιρετική της πορεία συνεχίζει η Βόλφσμπουργκ που ανέβηκε τρίτη μετά το 2-0 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ.

«5άρα» η Λεβερκούζεν

Το σκορ της ημέρας σημειώθηκε στο Λεβερκούζεν εκεί όπου η Μπάγερ διέλυσε με 5-2 τη Στουτγάρδη . Δύο γκολ πέτυχε ο Ντεμιρμπάι και μάλιστα στο πρώτο ημίωρο (18′, 31′) της αναμέτρησης.

Από εκεί και πέρα ο Κάλαϊτζιτς μείωσε στην έναρξη του δευτέρου ημίχρονου (50′) για τους φιλοξενούμενους, αλλά προσωρινά. Κι αυτό καθώς έξι λεπτά αργότερα ο Μπέιλι έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στη Μπάγερ, με τον Βιρτζ στο 68΄ να γράφει το 4-1.

Ο Κάλαϊτζιτς σκόραρε και πάλι για να μειώσει σε 4-2, ενώ ο ο Γκρέι στο 84′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Bundesliga: Το πρόγραμμα της 20ής αγωνιστικής: