ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Ελπίζει η Ντόρτμουντ, ασίστ ο Σταφυλίδης

Η Ντόρτμουντ νικώντας την Αρμίνια Μπίλεφελντ μπήκε στο κόλπο για την κατάκτηση της Bundesliga. Ασίστ στην ήττα της Μπόχουμ έδωσε ο Σταφυλίδης.

Υπάρχει ενδιαφέρον στην κορυφή της Bundesliga; Τα στραβοπατήματα της Μπάγερν Μονάχου και η νίκη της Ντόρτμουντ επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ κάπως ζέσταναν την κατάσταση.

Οι Βεστφαλοί με γκολ του Βολφ πήραν ένα σημαντικό τρίποντο και η διαφορά τους από τους Βαυαρούς πήγε στο -7. Εάν σκεφτεί κανείς πως η Ντόρτμουντ έχει και ματς λιγότερο, όλα γίνονται θεωρητικά. Θα χρειαστεί, βέβαια, συνέπεια από την ομάδα του Μάρκο Ρόζε και κάποια «δώρα» ακόμη από την Μπάγερν.

Το ματς με την Αρμίνια ήταν γεμάτο, είχε σχεδόν 30 τελικές αλλά μοναδικό τέρμα αυτό του Βολφ στο 21′. Η Ντόρτμουντ κράτησε ανέπαφη την εστία της και κατάφερε έτσι να μειώσει την απόσταση από την κορυφή.

Από εκεί και πέρα, η… ελληνική Μπόχουμ ηττήθηκε με 2-1 από την Άιντραχτ. Προηγήθηκε με γκολ του Πόλτερ από ασίστ του Σταφυλίδη, αλλά μέσα σε λίγα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν όλα. Πρώτα το αυτογκόλ του Μάσοβιτς στο 46′ και έξι λεπτά αργότερα έγινε το 2- από τον Καμάντα. Σε όλο το παιχνίδι αγωνίστηκε ο Σταφυλίδης, στον πάγκο έμεινε ο Λαμπρόπουλος.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Σάββατο (13/03)

Ουνιόν Βερολίνου-Στουτγκάρδη 1-1 (41′ Αβονιγί-90′ Κάλαϊτζιτς)

Φράιμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 3-2 (7′, 44′ Γκρίφο, 87′ Σλότερμπεκ – 52′ Κρούζε, 84′ ‘Αρνολντ)

Χόφενχαϊμ-Μπάγερν Μονάχου 1-1 (32’ Μπάουμγκαρτνερ – 45’+3’Λεβαντόφσκι)