ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Έβγαλε 6άσφαιρο η Μπάγερν, νίκες για Σάλκε, Κολωνία

Αποτελέσματα και βαθμολογία για την 3η αγωνιστική

Αν και βρέθηκε να χάνει στα πρώτα λεπτά, η Μπάγερν Μονάχου έκανε εντυπωσιακό come-back και διέλυσε 6-1 την Μάιντς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6′ με την κεφαλιά του Μποέτιους, αλλά στην συνέχεια κατέρρευσαν.

Στο 36′ από σέντρα του Πέρισιτς ο Παβάρ με βολέ έκανε το 1-0 με το πρώτο του γκολ ως «Βαυαρός». Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Αλάμπα με το 7ο απευθείας φάουλ του στην Bundesliga έκανε την ανατροπή.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Από δύο γκολ Διαμαντάκος και Νικολάου στον «ελληνικό εμφύλιο»! (vids)

Στο 54′ ο Παβάρ σέντραρε και ο Πέρισιτς με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μπάγερν..

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κίμιχ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κομάν με πλασέ μέσα από την καρδιά της άμυνας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Στο 78′ ο Λεβαντόβσκι από ασίστ του Μίλερ σκόραρε για 3η σερί αγωνιστική, με τον τελευταίο να δίνει ακόμα μία ασίστ, αυτή τη φορά στον Αλφόνσο Ντέιβις, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 6-1.

Μπάγερν Μονάχου (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Αλάμπα, Ερνάντες, Ζίλε, Παβάρ, Κίμιχ, Τιάγκο (79′ Κουιζάνς), Πέρισιτς (67′ Ντέιβις), Κουτίνιο (67′ Μίλερ), Κομάν, Λεβαντόβσκι.

Μάιντς (Σάντρο Σβαρτς): Μίλερ, Πιέρ-Γκαμπριέλ, Νιακατέ, Χακ, Μαρτίν, Λάτσα (46′ Μαλόνγκ), Φερνάντες, Μπακού, Μποέτιους, Ονισίβο (83′ Ζούστε), Μπούρκαρντ (56′ Σαλάι).

Από τα υπόλοιπα ματς του Σαββάτου ξεχωρίζει η πρώτη νίκη της Σάλκε με 3-0 επί της Χέρτα στο Γκελσενκίρχεν.

Η Κολωνία έφυγε με μεγάλο διπλό από την έδρα της Φράιμπουργκε με γκολ στις καθυστερήσεις.

Η Βόλφσμπουργκ κόλλησε στο 1-1 με την Πάντερμπορν, ενώ Λεβερκούζεν και Χόφενχαϊμ έμεινν στο 0-0 στη «BayArena».

Δείτε τα γκολ της Μπάγερν και των υπόλοιπων αγώνων

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή 30/8
Γκλάντμπαχ-Λειψία 1-3 (90’+1′ Εμπολό – 38′, 47′, 90’+4′ Bέρνερ)

Σάββατο 31/8
Σάλκε-Χέρτα Βερολίνου 3-0 (38′ Σταρκ αυτ, 48′ Ρέκικι, 85′ Κένι)
Φράιμπουργκ-Κολωνία 1-2 (40′ Τσίτσος αυτ. – 52′ Μοντέστε, 90+2′ Σκίρι)
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Χόφενχαϊμ 0-0
Μπάγερν Μονάχου-Μάιντς 6-1 (36′ Παβάρ, 45′ Αλάμπα, 54′ Πέρισιτς, 64′ Κομάν, 78′ Λεβαντόφσκι, 80′ Ντέιβις – 6′ Μπετίς)
Βόλφσμπουργκ-Πάντερμπορν 1-1 (56′ Μπρέκαλο – 12′ Κάουλι)