ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Η Κολωνία παρέμεινε στην κατηγορία με πεντάρα!

Στην Bundesliga θα αγωνίζεται και την επόμενη αγωνιστική περίοδο η Κόλωνια που επιβλήθηκε με 1-5 της Χόλσταϊν Κίελ στον δεύτερο αγώνα μπαράζ των δύο ομάδων.

Την παραμονή της στην κατηγορία «κλείδωσε» με επιβλητικό τρόπο η Κολωνία. Στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν διέλυσε με 5-1 εκτός έδρας την Χόλσταϊν Κίελ στον δεύτερο αγώνα μπαράζ των δύο ομάδων.

Αν και είχε βρεθεί σε δύσκολη θέση μετά την εντός έδρας ήττα με 1-0, η Κολωνία τα έφερε…τούμπα! Ο Χέκτορ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 3ο λεπτό και ο Λι ισοφάρισε στο επόμενο σε 1-1.

Ο Άντερσον σημείωσε δύο κολλητά γκολ, στο 6ο και στο 13ο λεπτό και έγραψε το 1-3, παγώνοντας τους γηπεδούχους. Στο 39ο λεπτό ο Στσίχος σημείωσε και τέταρτο γκολ για την ομάδα του που έκανε «πάρτι» στον αγωνιστικό χώρο.

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες και επεμβάσεις του τερματοφύλακα της Χόλσταϊν Κίελ η Κολωνία σημείωσε και πέμπτο γκολ, με τον Σκίρι στο 84ο λεπτό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Χόλσταϊν Κίελ: Γκέλιος, Νόιμαν, Βαλ, Κομέντα (63′ Κιρκέσκοφ), Λόρεντς (46′ Μες), Μπάρτελς, Λι, Μέφερτ, Μούλινγκ, Πόρατ (46′ Γκιρθ), Ρίζε.

Κολωνία: Τίμο Χορν, Εχιζίμπουε, Μπόρναβ (46′ Μέρε), Στσίχος, Γιάνες-Κίλιαν Χορν (46′ Γιάκομπς), Σκίρι, Χέκτορ, Βολφ (72′ Τίλμαν), Ντούντα (63′ Μέγερ), Κάιντς, Άντερσον (79′ Ντρέξλερ).