ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Ιστορική «τεσσάρα» στην Μπάγερν η Μπόχουμ – Η βαθμολογία

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Bundesliga

Bundesliga: Στην Ιστορία γράφτηκε το σημερινό 4-2 της Μπόχουμ επί της Μπάγερν, στο ματς για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γερμανίας.

Συνταρακτικό ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ασχέτως αν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό.

Ο Κρίστοεφερ Αντζέ-Αντόι ισοφάρισε στο 14′, ο Γιούργκεν Λοκάντια ανέτρεψε τα δεδομένα με πέναλτι στο 38′, ο Κριστιάν Γκαμπόα έγραψε το 3-1 στο 40′ και ο Γκέριτ Χόλτμαν το 4-1 στο 44′.

Μία εκκωφαντική ανατροπή από την Μπόχουμ, η οποία έβαλε τρία γκολ σε έξι λεπτά, με τα δύο τελευταία να είναι άπιαστα σουτ ακόμη και για τον απόντα Νόιερ.

Για να αντιληφθεί κανείς τι συνέβη στο «Βονόβια Ρουρστάντιον», η Μπάγερν είχε να δεχθεί τέσσερα τέρματα στο 1ο ημίχρονο από τις 22 Νοεμβρίου 1975 και το 6-0 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (5-0 το ημίχρονο).

Μόλις πέντε φορές στην ιστορία της στην Bundesliga έχει δεχθεί τέσσερα ή περισσότερα γκολ στο πρώτο μέρος η βαυαρική ομάδα.

Στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να συνέλθουν γρήγορα. Καλές στιγμές είχαν οι:

• Τόμας Μίλερ στο 50′
  • Λιρόι Σανέ στο 59′ και το 65′
  • Λεβαντόφσκι στο 63′

Λίγο αργότερα, στο 72′, ο Κώστας Σταφυλίδης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Γκαμπόα και στο 75′ ο Λεβαντόφσκι ζευγάρωσε τα γκολ του, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της Μπάγερν.

Τίποτα δεν άλλαξε πάντως, με την Μπόχουμ να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη επί της κορυφαίας γερμανικής ομάδας, έπειτα από 18 ολόκληρα χρόνια!

Το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής

Παρασκευή (11/2)

Λειψία – Κολωνία 3-1 (25′ Ενκουνκού, 54′ Όλμο, 57′ Ανχελίνιο – 90+1′ Λεμπερλέ)

Σάββατο (12/2)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Βόλφσμπουργκ 0-2 (28′ πέν. Κρούζε, 90+3′ Λουκεμπάκιο)

Γκλάντμπαχ – Άουγκσμπουργκ 3-2 (30′ Κονέ. 46′ Χόφμαν, 67′ Μπενσεμπαϊνί – 55′ Ιάγο, 90+3′ Φινμπόγκασον)

Φράιμπουργκ – Μάιντς 1-1 (69′ Πέτερσεν – 31′ Χακ)

Μπόχουμ – Μπάγερν 4-2 (14′ Αντζέ-Αντόι, 38′ Λοκαντία, 40′ Γκαμπόα, 44′ Χόλτμαν – 9′, 75′ Λεβαντόφσκι)

Γκρόιτερ Φιρτ – Χέρτα Βερολίνου 2-1 (1′, 71′ πέν. Χργκότα – 82′ Γκέχτερ)

Λεβερκούζεν – Στουτγκάρδη (19:30)