ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: «Καθάρισε η Ντόρτμουντ, «έμφραγμα» για τη Γκλάντμπαχ (vid)

H Ντόρτμουντ νίκησε 2-0 τη Βέρντερ στη Βρέμη, με τον Χάλαντ να σκοράρει ξανά. Σοκ στο 90+2' για την Γκλάντμπαχ, καθώς ισοφαρίστηκε σε 1-1.

Συνεχίζει το… στενό μαρκάρισμα στην πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου, η Ντόρτμουντ, η οποία επικράτησε με 2-0 στη Βρέμη της Βέρντερ, για την 23η αγωνιστική της Bundesliga.

Στους 45 βαθμούς η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ (49 έχει η Μπάγερν) που πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της μετά το 4-0 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Στους 17 παρέμεινε η Βέρντερ και την προτελευταία θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κράτησαν τη Ντόρτμουντ στο 0-0, όμως στο δεύτερο δεν άντεξαν. Ο ταλαντούχος 20χρονος Νταν-Αξέχλ Ζαγκαντού άνοιξε το σκορ στο 52’, με τον «καυτό» Χάαλαντ (έφτασε τα 9 σε 6 ματς) να παίρνει τη… σκυτάλη και να «γράφει» το τελικό 2-0 στο 66’.

Εξάλλου, σε μια οδυνηρή εντός έδρας ισοπαλία υποχρεώθηκε η Γκλάντμπαχ μετά το 4-1 επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ. Έμεινε στο 1-1 με τη Χόφενχαϊμ την ώρα που φαινόταν ότι θα φτάσει στη νίκη.

Ο Ματίας Γκίντερ είχε ανοίξει το σκορ στο 11ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους όμως να «χτυπούν» στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Λούκας Ριμπέιρο!

Στους 43 βαθμούς έμεινε έτσι η Γκλάντμπαχ που έχασε έδαφος έναντι Ντόρτμουντ και Λειψία, έχοντας πάντως ματς λιγότερο.

Το σκορ της ημέρας πέτυχε η Κολωνία καθώς διέλυσε εκτός έδρα τη Χέρτα Βερολίνου με 5-0 (δύο γκολ ο Κόρντομπα)!