ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Με το αριστερό η Μπάγερν – Η βαθμολογία

Το πρόγραμμα και η βαθμολογία της Bundesliga

Bundesliga: Με το αριστερό μπήκε στο 2022 η Μπάγερν, καθώς ηττήθηκε 2-1 εντός έδρας από την Γκλάντμπαχ το βράδυ της Παρασκευής (7/1).

Κακός δαίμονας για τη βαυαρική ομάδα η Μπορούσια, αφού είχε προηγηθεί το 5-0 της 27ης Οκτωβρίου στο Κύπελλο Γερμανίας.

Μάλιστα, την Παρασκευή η νίκη της Γκλάντμπαχ ήρθε με ανατροπή μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.

Οι γηπεδούχοι είχαν 13 απουσίες λόγω:

• κρουσμάτων κορονοϊού
  • Κόπα Άφρικα

Παρ’ όλα αυτά κατάφεραν να προηγηθούν στο 18′ με σουτ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 27′ με τον Νοϊχάους και ανέτρεψαν τα δεδομένα στο 31′ με τον Λάινερ.

Η Μπάγερν άγγιξε το 2-2 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν το πλασέ του Λεβαντόφσκι σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Εν συνεχεία η μπάλα έφτασε στον Μίλερ, ο οποίος έκανε βολέ, αλλά οι φιλοξενούμενοι απομάκρυναν πάνω στη γραμμή.

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασαν την απόδοσή τους και έχασαν ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Πιο κοντά σ’ αυτή έφτασαν στο 68′, όταν ο Λεβαντόφσκι σημάδεψε εκ νέου το δοκάρι με σουτ.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ούλριχ, Παβάρ, Κίμιχ, Ζιλέ, Τίλιμαν (75′ Σρομπενχάουζερ), Μουζιάλα, Ρόκα (75′ Βάνερ), Γκνάμπρι, Ζάμπιτσερ, Λεβαντόβσκι, Μίλερ.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Γιάντσκε (67′ Μπέγερ), Λάινερ (79′ Χέρμαν), Κράμερ (79′ Μπένες), Νόιχαουζ (67′ Πλεά), Κονέ, Νετζ, Εμπολό, Στιντλ (90′ Τουράμ).