ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Πρωταθλήτρια χειμώνα η Μπάγερν – Ο Λεβαντόφσκι ξεπέρασε τον Μίλερ!

Επικρατώντας 2-1 της Φράιμπουργκ, η Μπάγερν εξασφάλισε τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα στην Bundesliga.

Επικρατώντας 2-1 της Φράιμπουργκ, η Μπάγερν εξασφάλισε τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Υπό σφοδρή χιονόπτωση, η ομάδα του Χάνσι Φλικ πήρε πολύ δύσκολα το ματς για τη 16η αγωνιστική της Bundesliga και, πλέον, βρίσκεται στο +4 από τη Λειψία.

Στον αντίποδα, η Φράιμπουργκ έχασε το νικηφόρο σερί των πέντε αγώνων και το αήττητο επτά.

Η Μπάγερν προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με κοντινό σουτ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (21 γκολ σε 16 αγωνιστικές, ένα περισσότερο από τον Γκερντ Μίλερ τη σεζόν 1968-69).

Το κακό για τη βαυαρική ομάδα ήρθε στο 28ο λεπτό, όταν τραυματίστηκε ο Γκνάμπρι και υποχρεώθηκε σε αντικατάσταση.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 59′ με τον Λεβαντόφσκι και 4 λεπτά αργότερα η Φράιμπουργκ ισοφάρισε με τον νεοεισελθόντα Πέτερσεν.

Το ματς έγινε αμφίρροπο, ώσπου στο 74′ ο Μίλερ βρήκε δίχτυα με γυριστό σουτ και ξανάδωσε το προβάδισμα στην Μπάγερν, η οποία είχε κι άλλες ευκαιρίες.

Δεν τις αξιοποίησε, όμως, με αποτέλεσμα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων να κινδυνεύσει με ισοφάριση, όταν το σουτ του Πέτερσεν τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Παρασκευή (15/1)

Ουνιόν Βερολίνου – Λεβερκούζεν 1-0 (88′ Τόιχερτ)

Σάββατο (16/1)

Ντόρτμουντ – Μάιντς 1-1 (73′ Μενιέ – 57′ Οζτουνάλι)

Χόφενχαϊμ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-0

Βόλφσμπουργκ – Λειψία 2-2 (22′ Βέγκορστ, 34′ Στέφεν – 4′ Μουκιέλε, 54′ Όρμπαν)

Κολωνία – Χέρτα Βερολίνου 0-0

Βέρντερ Βρέμης – Άουγκσμπουργκ 2-0 (84′ Γκέμπρε Σελασιέ, 87′ Αγκού)

Στουτγκάρδη – Γκλάντμπαχ 2-2 (58′ Γκονσάλες, 90+6′ πεν. Γουαμανγκιτούκα – 35′ πεν. Στιντλ, 61′ Ζακάρια)