ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Στην κορυφή η τρομερή Λειψία (vids)

H Λειψία πέρασε νικηφόρα από το Φράιμπουργκ επικρατώντας 3-0 της ομώνυμης ομάδας και συνεχίζει να διεκδικεί στα ίσα με την Μπάγερν τον τίτλο.

H Λειψία πέρασε νικηφόρα από το Φράιμπουργκ επικρατώντας 3-0 της ομώνυμης ομάδας και συνεχίζει να διεκδικεί στα ίσα με την Μπάγερν τον τίτλο, φτάνοντας πλέον τις έξι διαδοχικές νίκες.

Η Λειψία πέρασε από το Φράιμπουργκ με 3-0 και είναι στην 1η θέση της Bundesiga.

Οι «ταύροι» ισοπέδωσαν με 3-0 τη Φράιμπουργκ για την 24η αγωνιστική και ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας με +1 από την Μπάγερν Μονάχου.

Ο Ενκουνκού στο 41′ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Νάγκελσμαν, για να έρθουν στο δεύτερο ημίχρονο οι Σέρλοθ και Φόρσμπεργκ να σφραγίσουν την έκτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα για την Λειψία.

Η οποία θα ταξιδέψει με ανεβασμένη ψυχολογία στην Βουδαπέστη σε λίγες ημέρες για τη ρεβάνς με την Λίβερπουλ στην «Puskas Arena» (είχε ηττηθεί με 2-0 στο πρώτο ματς ως τυπικά γηπεδούχος στο ίδιο γήπεδο) στους “16” του Champions League.

Έχοντας πολλά προβλήματα και σημαντικές απουσίες αμφότερες, η Μπάγερ Λεβερκούζεν ήταν εκείνη που… σκότωσε τελικά την Γκλάντμπαχ, νικώντας την εκτός έδρας με 1-0 για να προσπεράσει στην πέμπτη θέση τη Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Στο Βερολίνο, η Χέρτα πανηγύρισε νίκη-χρυσάφι (2-1) με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Λουντεμπάκιο στο 89ο λεπτό, με το αποτέλεσμα αυτό να επιτρέπει στους Βερολινέζους να αναπνεύσουν βαθμολογικά, έχοντας τρεις πόντους περισσότερους από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Η Βόλφσμπουργκ είδε για πρώτη φορά από 674 αγωνιστικά λεπτά και τις 16 Ιανουαρίου την εστία της να παραβιάζεται από την Χόφενχαϊμ, που την νίκησε με 2-1 και την κράτησε στους 43 πόντους και την τρίτη θέση…

Άιντραχτ και Στουτγκάρδη ήρθαν ισόπαλες 1-1 στην Φρανκφούρτη, με τον Μαυροπάνο να ξεκινάει βασικός, χάνοντας μάλιστα και μεγάλη ευκαιρία για το 0-1 στο 53’, ενώ έγινε αλλαγή στο 69’.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Παρασκευή 5/3

Σάλκε – Μάιντς 0-0

Σάββατο 6/3

Γκλάντμπαχ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-1 (77′ Σικ)

Χόφενχαϊμ – Βόλφσμπουργκ 2-1 (23′ Βέγκχορστ – 8′ Μπάουμγκαρτνερ, 41′ Κράμαριτς)

Φράιμπουργκ – Λειψία 0-3 (41′ Ενκουενκού, 64′ Σέρλοθ, 79′ Φόρσμπεργκ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Στουτγκάρδη 1-1 (70′ Κόστιτς – 68′ Κάλαϊτζιτς)

Χέρτα Βερολίνου – Άουγκσμπουργκ 2-1 (62′ Πιάτεκ, 89′ πεν. Λουκεμπάκιο – 2′ Μπένες)

Μπάγερν Μονάχου – Μπορούσια Ντόρτμουντ 19:30