ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Στο καναβάτσο η Ντόρτμουντ, πικρό ντεμπούτο ο Λημνιός (vids)

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η Ντόρτμουντ από την Άουγκσμπουργκ, σε ματς για τη 2η αγωνιστική της Bundesliga. Η ομάδα της Βεστφαλίας υπέστη ψυχρολουσία στο 40ό λεπτό, όταν ο Ουντουκάι άνοιξε το σκορ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καλιτζιούρι. Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους, ο Καλιτζιούρι μετατράπηκε σε σκόρερ με άψογο πλασέ...

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η Ντόρτμουντ από την Άουγκσμπουργκ, σε ματς για τη 2η αγωνιστική της Bundesliga.

Η ομάδα της Βεστφαλίας υπέστη ψυχρολουσία στο 40ό λεπτό, όταν ο Ουντουκάι άνοιξε το σκορ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καλιτζιούρι.

Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους, ο Καλιτζιούρι μετατράπηκε σε σκόρερ με άψογο πλασέ και έριξε στο καναβάτσο την Ντόρτμουντ.

Πικρό ήταν το ντεμπούτο του Δημήτρη Λημνιού στην Bundesliga, αφού η Κολωνία έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Ο διεθνής μεσοεπιθετικός μπήκε ως αλλαγή στο 62ο λεπτό και στο 78′ είδε τον Έντμουντσον να παραβιάζει την εστία της ομάδας του.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής της Bundesliga

Παρασκευή 25/9

Χέρτα Βερολίνου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-3 (76′ (αυτ.) Χίντερεγκερ – 30′ (πεν.) Σίλβα, 36′ Ντοστ, 70′ Ρόντε)

Σάββατο 26/9

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Κολωνία 1-0 (78’ Έντμουντσον)

Άουγκσμπουργκ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-0 (40’ Ουντουκάι, 54’ Καλιτζιούρι)

Γκλάντμπαχ – Ουνιόν Βερολίνου 1-1 (56’ Τιράμ – 80’ Σλότερμπεκ)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Λειψία 1-1 (20’ Ντεμιρμπάι – 14’ Φόρσμπεργκ)

Μάιντς – Στουτγκάρδη 1-4 (13’ Κουεζόν – 45’ Βαμαζιτουνκά, 61’ Ντιντάβι, 80’ Κλίμοβιτς, 87’ Κάλαϊτζιτς)

Σάλκε – Βέρντερ Βρέμης 19:30