ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: «Τεσσάρα» και κορυφή ξανά η Γκλάντμπαχ (vid)

Η ομάδα του Μάρκο Ρόουζ επιβλήθηκε 4-2 της Άιντραχτ

Bundesliga: Η Γκλάντμπαχ επικράτησε 4-2 της Άιντραχτ και επανήλθε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Μάρκους Τουράμ άνοιξε το σκορ στο 28’ (το 4ο γκολ της ομάδας του Ρόουζ στην αντεπίθεση).

Ο Όσκαρ Βεντ διπλασίασε το προβάδισμα της Γκλάντμπαχ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Άιντραχτ αντέδρασε με τον Ντάνι ντα Κόστα στο 59’.

Ο Νίκο Ελβέντι έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ στην Γκλάντμπαχ στο 75’, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω.

Ο Μάρτιν Χιντερέγκερ μείωσε στο 79’, προτού ο Ντένι Ζακάρια διαμορφώσει το τελικό 4-2 στο 85’.

Για πρώτη φορά από τη σεζόν 1987-88 η Γκλάντμπαχ μετρά 19 πόντους μετά το πέρας 9 αγωνιστικών.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή 25/10

Μάιντς – Κολωνία 3-1 (21′ Μποέτιους, 57′ Κουάισον, 82′ Εζτουναλί – 14′ Τερόντε)

Σάββατο 26/10

Μπάγερν – Ουνιόν 2-1 (13′ Παβάρ, 53′ Λεβαντόφσκι – 86′ πεν. Πόλτερ )

Χέρτα – Χόφενχαϊμ 2-3 (55′ Λουκεμπάκιο, 69′ Καλού – 33′ Λοκάντια, 38′ Κράμαριτς, 79′ Χέμπνερ)

Φράιμπουργκ – Λειψία 2-1 (45+2′ Χέφλερ, 90′ Πέτερσεν – 90+2′ Κλόστερμαν)

Σάλκε – Ντόρτμουντ 0-0

Πάντερμπορν – Ντίσελντορφ 2-0 (43′ Σαμπίρι, 64′ Σόνλαου)

Μπάγερ – Βέρντερ 2-2 (4′ αυτ. Τοπράκ, 58′ Αλάριο – 40′ Κλάασεν, 48′ Ράσιτσα)

Κυριακή 27/10

Βόλφσμπουργκ – Άουγκσμπουργκ 0-0

Γκλάντμπαχ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-2 (28′ Tουράμ, 45+2′ Βεντ, 75′ Ελβέντι, 85′ Ζακάρια – 59′ Ντα Κόστα, 78′ Χίντερεγκερ)