ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Τρομερή η Βέρντερ!

Η Βέρντερ Βρέμης έκανε μεγάλη εμφάνιση και πήρε το «διπλό» στο Λεβερκούζεν με 3-1

Δεύτερη τρομερή νίκη πήρε η Βέρντερ Βρέμης στη Γερμανία, που επικράτησε 3-1 της Λεβερκούζεν, εκτός έδρας και μπήκε στη διεκδίκηση της 6ης θέσης για το Europa League.

Μετά τη νίκη τους με 4-2 επί της Σάλκε, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση και διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα εννέα ματς, στα οποία μετρούν τέσσερις νίκες και πέντε ισοπαλίες.

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για την Βέρντερ, αφού στο 13’ ο Κρουζ έκανε το 1-0, ενώ Ρασίκα στο 37’ διπλασίασε των τέρματα των φιλοξενουμένων.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 75’ η Λεβερκούζεν αντέδρασε με το υπέροχο γκολ-φάουλ στο 75’ και μείωσε σε 2-1.

Ωστόσο στις καθυστερήσεις, ο Κρουζ έκανε μία τρομερή σόλο ενέργεια και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το τελικό 3-1!

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ (Πήτερ Μπος): Χραντέκι, Ντράγκοβιτς, Βεντέλ, Ταχ, Μπέντερ, Αρανγκουίθ (46’ Χάβερτς), Μπαουμγκάρτλινγκερ, Μπελαραμπί (46’ Παουλίνιο), Βόλαντ, Μπραντ, Μπέιλι.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ (Φλόριαν Κόχφελντ): Παβλένκα, Μοϊσάντερ, Γκεμπρέ Σελασιέ, Αουγκούστινσον, Φριντλ, Σαχίν, Κλάασεν, Ρασίκα (65’ Χάρνικ), Μ.  Εγκεστάιν, Κρούζ, Γ. Εγκεστάιν.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Παρασκευή 15/3

Γκλάντμπαχ-Φράιμπουργκ 1-1 (16’ Πλεά – 10’ Γκρίφο)

Σάββατο 16/3

Βόλφσμπουργκ-Φορτούνα Ντίσελντορφ 5-2 (34’ Μεχμέντι, 54’, 59’, 88’ Βέγκχορστ, 57’ Κνόχε – 30’ Αιχάν, 62’ Ράμαν)

Σάλκε-Λειψία 0-1 (14’ Βέρνερ)

Στουτγκάρδη-Χόφενχαϊμ 1-1 (66’ Ζούμπερ – 42’ Κράμαριτς)

Άουγκσμπουργκ-Ανόβερο 3-1 (65’ Κόρντοβα, 78’ Σμιντ, 86’ Χαν – 8’ Βάινταντ)

Χέρτα Βερολίνου-Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-3 (4’, 35’ Καλού – 14’ Ντιλέινι, 47’ Ζαγκαντού, 93’ Ρόις)