ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Χέρι-χέρι συνεχίζουν Ντόρτμουντ και Μπάγερν (vids)

Η ομάδα του Μονάχου διέλυσε την Βόλφσμπουργκ με 6-0, γλίτωσαν το κάζο οι Βεστφαλοί στο φινάλε 3-1 τη Στουτγκάρδη

Η μάχη της κατάκτησης της Bundesliga καλά κρατεί, καθώς Ντόρτμουντ και Μπάγερν συνέχισαν με νίκες.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς διέλυσε με 6-0 την Βόλφσμπουργκ και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας παρέα με την Ντόρτμουντ, που… δεινοπάθησε για να κάμψει την αντίσταση της Στουτγάρδης (3-1).

Οι Γκνάμπρι (34’) και Λεβαντόφσκι (37’) έδωσαν προβάδισμα δύο γκολ στους Βαυαρούς, ενώ ο Πολωνός στράικερ έγινε ο πρώτος ξένος σκόρερ στην ιστορία της Μπουντεσλίγκα (σσ. 197 γκολ), ξεπερνώντας τον σπουδαίο Κλαούντιο Πιζάρο!

Χάμες Ροντρίγκες, Μίλερ και Κίμιχ μετέτρεψαν το ματς σε πάρτι και ο Λεβαντόφσκι σκόραρε ξανά για να διαμορφώσει το τελικό 6-0, με την Μπάγερν να είναι αήττητη εντός έδρας σε 22 ματς (σσ. 20 νίκες, 2 ισοπαλίες) κόντρα στην Βόλφσμπουργκ.

Στο «Signal Iduna Park», η Ντόρτμουντ τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην Στουτγάρδη αλλά αυτή την φορά «γλίτωσε» στο φινάλε.

Στο 62’ ο Ρόις από την άσπρη βούλα έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Η Στουτγάρδη μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάστρο, έφερε το ματς στα ίσια με τον Κεμπφ.

Αλλά ο Αλκάθερ με το 14ο γκολ του στο πρωτάθλημα στο 84’ έδωσε το προβάδισμα και ο Πούλισιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «κλείδωσε» τη νίκη.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Παρασκευή 8/3
Βέρντερ Βρέμης-Σάλκε 4-2 (31’, 73’ Ρασίκα, 51’ πέν. Κρούζε, 90’+4′ Χάρνικ / 26’, 85’ Εμπολό)

Σάββατο 9/3
Μπάγερν Μονάχου-Βόλφσμπουργκ 6-0 (34’ Γκνάμπρι, 37’, 85’ Λεβαντόφσκι, 52’ Ροντρίγκες, 76’ Μίλερ, 82’ Κίμιχ)
Φράιμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 2-1 (27’ Πέτερσεν, 80’ αυτ. Ιμπίσεβιτς / 76’ Ιμπίσεβιτς)
Λειψία-Άουγκσμπουργκ 0-0
Ντόρτμουντ-Στουτγκάρδη 3-1 (62’ πέν. Ρόις, 84’ Αλκάθερ, 90’+2’ Πούλισιτς / 71’ Κεμπφ)
Μάιντς-Γκλάντμπαχ 0-1 (63’ Ελβέντι)