ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Χέρτα – Γκλάντμπαχ 1-0: Κέρδισε και προσπέρασε!

Με το «φτωχό», αλλά ουσιαστικό 1-0 η Χέρτα επικράτησε της Γκλάντμπαχ και πήρε το τρίποντο.

Η Χέρτα Βερολίνου επικράτησε εντός έδρας της Γκλάντμπαχ με 1-0, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Νίκη σημαντικής βαθμολογικής σημασίας πήρε η Χέρτα με 1-0 απέναντι στην Γκλάντμπαχ με 1-0, για την 9η αγωνιστική της Bundesliga. Νωρίτερα, η Μπάγερν «έριξε» τεσσάρα την Χόεφνχαιμ.

Οι γηπεδούχοι με μοναδικό τέρμα του Ρίχτερ στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και φτάσουν τους 12 βαθμούς στη βαθμολογία. Ειδικότερα, στο 40ο λεπτό της συνάντησης, ο Γερμανός μέσος με περίτεχνο γυριστό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Νωρίτερα, και συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Όμως, έπειτα από χρήση VAR ο διαιτητής πήρε πίσω την αρχική του απόφαση.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Πλεά στο 70ο, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το παιχνίδι άνοιξε. Η Γκλάντμπαχ έψαξε το γκολ της «λύτρωσης», χωρίς αυτό τελικά να έρθει.

Με αυτή  η νίκη η Χέρτα «σκαρφάλωσε» στη 10η θέση και σιγά σιγά «χτίζει» ψυχολογία, έπειτα τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της. Αντιθέτως, η Γκλάντμπαχ «ψάχνεται», βρισκόμενη στη 12η θέση.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής της Bundesliga:

Παρασκευή (22/10)

Μάιντς – Άουγκσμπουργκ 4-1 (10′ Ονισίβο, 15′ Μπελ, 26′, 71′ Μπούρκαρντ – 69′ Ζεκίρι)

Σάββατο (23/10)

Μπάγερν Μονάχου-Χόφενχαϊμ 4-0 (16’ Γκνάμπρι, 30’ Λεβαντόβσκι, 82’ Τσούπο-Μοτίνγκ, 87’ Κομάν)

Λειψία-Γκρόιτερ Φιρτ 4-1 (46’ Πούλσεν, 53’ Φόρσμπεργκ, 65’ Σομποσλάι, 88’ Νοβόα – 45’ Χργκότα)

Βόλφσμπουργκ-Φράιμπουργκ 0-2 (27’ Λίνχαρτ, 68’ Χέλερ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-3 (87’ Κλος – 31’ πεν. Τσαν, 45’ Χούμελς, 73’ Μπέλιγχαμ)

Χέρτα Βερολίνου-Γκλάντμπαχ 1-0 (40′ Ρίχτερ)