ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Χέρτα – Ντόρτμουντ 2-5: Πάρτι με πρωταγωνιστή τον Χάαλαντ!

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την Ντόρμουντ που «καθάρισε» εκτός έδρας την Χέρτα με 2-5! Ασταμάτητος για ακόμα μία βραδιά ήταν ο Χάαλαντ. Ο Νορβηγός επιθετικός οδήγησε την Ντόρμουντ σε έναν ακόμα θρίαμβο, πετυχαίνοντας μάλιστα τέσσερα τέρματα! Η Χέρτα Βερολίνου έκανε το…λάθος και προηγήθηκε με δυνατό σουτ του Κούνια στο 33ο λεπτό...

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την Ντόρμουντ που «καθάρισε» εκτός έδρας την Χέρτα με 2-5!

Ασταμάτητος για ακόμα μία βραδιά ήταν ο Χάαλαντ. Ο Νορβηγός επιθετικός οδήγησε την Ντόρμουντ σε έναν ακόμα θρίαμβο, πετυχαίνοντας μάλιστα τέσσερα τέρματα!

Η Χέρτα Βερολίνου έκανε το…λάθος και προηγήθηκε με δυνατό σουτ του Κούνια στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Χάαλαντ πήρε το «όπλο» του και «εκτέλεσε» τους γηπεδούχους τέσσερις φορές. Ο ταλαντούχος επιθετικός σκόραρε δύο φορές σε δύο λεπτά (47′, 49′), ανατρέποντας άμεσα το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Νορβηγός ολοκλήρωσε το χατ τρικ μέσα σε 15 λεπτά και ειδικότερα στο 62ο λεπτό της συνάντησης. Ο Γκερέρο ήταν αυτός που σημείωσε το 1-4 στο 70′, με τον Κούνια να μειώνει για την Χέρτα σε 2-4, με πέναλτι, στο 79′.

Το τελικό 2-5 σημείωσε ο συνήθης ύποπτος Χάαλαντ, τιμωρώντας πάλι τους γηπεδούχους στο ίδιο λεπτό!

Στις σημαντικές στιγμές του αγώνα, ο 20χρονος αστέρας της Ντόρμουντ, αφού ολοκλήρωσε το πάρτι, άφησε την θέση του στον  Μουκοκό, που έκανε ντεμπούτο σε ηλικία 16 χρονών.