ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Χόφενχαϊμ – Χέρτα 2-0: Καταιγιστική, αλλά μόνο… δύο γκολ

Η Χόφενχαϊμ πήρε το τρίποντο και παραμένει σε τροχιά Ευρώπης

Μια Χόφενχαϊμ… να την πιείς στο ποτήρι, κέρδισε… μόνο 2-0 την Χέρτα, έχοντας 35 σουτ στο ματς και παρέμεινε σε τροχιά Ευρώπης!

Το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα της Χόφενχαϊμ, που «σφυροκοπούσε» την αντίπαλη άμυνα. Μόλις στο 5’ και στο 7’ έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες με τους Σαλάι και Αμίρι, ενώ και ο Κράμαριτς στο 13’ αστόχησε με κεφαλιά.

Το γκολ ήρθε όμως στο 29’ όταν ο Αμίρι εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ντεμιρμπάι και πλάσαρε για το 1-0, στο παιχνίδι Νο100 γι’ αυτόν στο πρωτάθλημα της Bundesliga.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες, με κορυφαία αυτή στο 72’ όταν ο Καντεμπάρεκ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Γιαρστάιν απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 77’ ακυρώθηκε γκολ του Νέλσον ως οφσάιντ.

Δύο λεπτά αργότερα ωστόσο, ήρθε το δεύτερο γκολ που κλείδωσε τη νίκη, από όμορφο τελείωμα του Νέλσον, που μέσα σε 8 λεπτά σκόραρε δύο φορές, αλλά τουλάχιστον το δεύτερο γκολ μέτρησε κανονικά. Η Χέρτα ήταν εξαφανισμένη σε όλο το ματς και έχασε φυσιολογικά.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καντεμπάρεκ, Βογκτ, Χούμπνερ, Σουλτζ, Κράμαριτς, Ντεμιρμπάι (79’ Μπιτενκούρ), Γκρίλιτς, Αμίρι (69’ Νέλσον), Σαλάι (64’ Μπίτσακσιτς), Μπελφοντίλ

ΧΕΡΤΑ: Γιαρστάιν, Πέκαρικ, Κλούντερ, Ρέκικ, Πλάτενχαρντ, Σκιέλμπρεντ, Μίντλσταντ, Λαζάρο (63’ Ντιλρόσουν), Καλού, Λέκι, Σέλκε (85’ Κόπκε).

Το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής

Παρασκευή (12/4)

Νυρεμβέργη – Σάλκε 1-1 (82′ Κούμπο – 85′ Νάστασιτς)

Σάββατο (13/4)

Λειψία – Βόλφσμπουργκ 2-0 (16’ Καμπλ, 28΄Βέρνερ)

Βέρντερ – Φράιμπουργκ 2-1 (76’ Κλάασεν. 84’ Γκεμπρέ Σελασιέ – 90’ Βάλντσμιτ)

Στουτγκάρδη – Λεβερκούζεν 0-1 (64’ πέν. Χάβερτζ)

Ανόβερο – Γκλάντμπαχ 0-1 (53’ Ράφαελ)

Ντόρτμουντ – Μάιντς 2-1 (17’, 24’ Σάντσο – 83’ Κουάισον)

Κυριακή (14/4)

Χόφενχαϊμ – Χέρτα 2-0 (29’ Αμίρι, 79’ Νέλσον)

18 Ανόβερο 28 14 25 66

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χόφενχαϊμ – Χέρτα 2-0: Καταιγιστική, αλλά μόνο… δύο γκολ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.