ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΜΑΤΣΑΡΑ! Στο 90+6′ το 4-3 με Αλκάθερ η Ντόρτμουντ! (vid)

Ένα απίστευτο παιχνίδι έληξε με νικήτρια τη βεστφαλική ομάδα (4-3 την Άουγκσμπουργκ)

Ένα ματς γιορτή του ποδοσφαίρου εκτυλίχθηκε στο “Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ” το απόγευμα του Σαββάτου.

Η Ντόρτμουντ λύγισε με 4-3 την αξιόμαχη Άουγκσμπουργκ χάρη σε γκολ του μεγάλου πρωταγωνιστή (χατ-τρικ) Πάκο Αλκάθερ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 17′ με τον Μάρκο Ρόις και στο 20′ είχαν κατοχή 78%, όμως οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 22′ με τον Άλφρεντ Φινμπόγκασον, ο οποίος πλήγωσε τον Ρόμαν Μπούρκι στην 100ή του συμμετοχή στην Bundesliga.

Ο Ασράφ Χακίμι πλησίασε άμεσα στην ισοφάριση, αλλά ο Πάκο Αλκάθερ ήταν αυτός που την πέτυχε στο 62′, ήτοι μόλις 2 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Άουγκσμπουργκ ανέκτησε το προβάδισμα στο 71′ με τον Φίλιπ Μαξ και ο Λούσιαν Φαβρ υποχρεώθηκε να ρίξει στη μάχη τον Μάριο Γκέτσε.

Ο Αλκάθερ είχε κι άλλο βέλος στη φαρέτρα, καθώς ισοφάρισε στο 80′, ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Γκέτσε ανέτρεψε τα δεδομένα, δικαιώνοντας εκ νέου τον Φαβρ.

Ο Μίχαελ Γκρέγκοριτς πάγωσε το “Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ” στο 87′ και ισοφάρισε γι’ ακόμη μία φορά σε ένα ματς που θύμιζε… μποξ, όμως το… νοκ-άουτ δόθηκε από τον μεγάλο πρωταγωνιστή Αλκάθερ με φάουλ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων!

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Χακίμι, Ακάντζι, Ζαγκαντού, Ντιαλό, Φίλιπ (59′ Αλκάθερ), Βίτσελ, Βιγκλ (77′ Γκέτσε), Σάντσο, Ρόις, Λάρσεν (69′ Γκερέιρο).

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Λούτε, Φράμπεργκερ, Γκουβελέουβ, Χίντερεγκερ, Μαξ, Κεντίρα, Μπάιερ (64′ Γκέτσε), Χαν (75′ Μοράβεκ), Ντα Σίλβα, Γκρέγκοριτς, Φινμπόγκασον (83′ Κόρδοβα).

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Παρασκευή (5/10)

Βέρντερ – Βόλφσμπουργκ 2-0 (35′ Κλάασεν, 86′ Έγκεσταϊν)

Σάββατο (6/10)

Ανόβερο – Στουτγκάρδη 3-1 (30′, 45+1′ Γουντ, 90+1′ Mπεμπού – 50′ Γκόμες)

Μάιντς – Χέρτα 0-0

Ντόρτμουντ – Άουγκσμπουργκ 4-3 (62′, 80′, 90+6′ Αλκάθερ, 84′ Γκέτσε – 22′ Φινμπόγκασον, 71′ Μαξ)

Φορτούνα Ντίσελντορφ – Σάλκε 0-2 (48′ ΜακΚένι, 53′ Μπούργκσταλερ)

18 Στουτγκάρδη 7 5 6 13

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΜΑΤΣΑΡΑ! Στο 90+6′ το 4-3 με Αλκάθερ η Ντόρτμουντ! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.