ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Έρλινγκ Χάαλαντ: Οι 5 στιγμές που θα τον θυμόμαστε με τη Ντόρτμουντ

Αυτές είναι οι πέντε κορυφαίες στιγμές που «υπέγραψε» ο Έρλινγκ Χάαλαντ στη θητεία του με τη Ντόρτμουντ.

Με την απόκτηση του Έρλινγκ Χάαλαντ, η Μάντσεστερ Σίτι ολοκλήρωσε μια από τις πιο «ηχηρές» μεταγραφές παγκοσμίως, καθώς εντάσσει στο δυναμικό της έναν από τους πιο ελπιδοφόρους επιθετικούς στον κόσμο. Ο 21χρονος,ύψους 1.94μ. Νορβηγός θα συνεχίσει στους πρωτοπόρους του αγγλικού πρωταθλήματος και αναμένεται να κάνει τη διαφορά στην επίθεσή της.

Πριν όμως από τους «πολίτες», ο Έρλινγκ Χάαλαντ έγραψε τη δική του ιστορία με τη Ντόρτμουντ, καθώς στο σχετικό σύντομο πέρασμά του, πρόλαβε να πετύχει 85 γκολ και να μοιράσει 23 ασίστ σε μόλις 88 συμμετοχές!

Παρακάτω θα δούμε τις πέντε κορυφαίες στιγμές που είχε ο Χάαλαντ με τους Βεστφαλούς

1)Ντεμπούτο με χατ τρικ!

Ο ΄Έρλινγκ Χάαλαντ υπέγραψε στη Ντόρτμουντ τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου του 2020, αφού έκανε πάταγο με την Αυστριακή Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ. Και η ορμή του αυτή δεν σταμάτησε μόλις πέρασε τα γερμανικά σύνορα, καθώς ο τότε 19χρονος, απλά συνέχιζε να «σερφάρει» στα αντίπαλα δίχτυα!

Ο προπονητής Λουσιέν Φαβρ είχε πει ότι ο Χάαλαντ «διαθέτει κάτι ιδιαίτερο», ενώ οι συμπαίκτες του είπαν ότι η BVB δεν είχε επιθετικό σαν αυτόν εδώ και αρκετό καιρό – Και αυτό πριν καν κλοτσήσει ακόμη τη μπάλα.

Αυτή η στιγμή θα ερχόταν στις 18 Ιανουαρίου καθώς η Ντόρτμουντ ξεκίνησε το 2020 εκτός έδρας στην Άουγκσμπουργκ . Δεν ήταν ακριβώς αναμενόμενο για τους φιλοξενούμενους, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σμκορ με 3-1 μετά από 55 λεπτά. Τότε μπήκε ο Έρλινγκ Χάαλαντ. Τρία λεπτά και τρεις επαφές αργότερα, πανηγύρισε το πρώτο του σουτ με το νέο του κλαμπ. Επόμενο σουτ, ίδιο αποτέλεσμα, με τη Μπορούσια να προηγείται με 4-3 μόλις 14 λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς!

Έτσι δεν εξέπληξε κανέναν όταν στην τρίτη του προσπάθεια, ο «πιτσιρικάς» πέτυχε και τρίτο γκολ. Τρία στα τρία μετά από μόλις 23 λεπτά σε γήπεδο της Bundesliga. Οι Γερμανοί έγραψαν ότι η μπάλα απόψε πήγε στο σπίτι μαζί του!

Ομολογουμένως ήταν ο έβδομος παίκτης που σημείωσε χατ-τρικ στην Μπουντεσλίγκα στο ντεμπούτο του, αλλά κανείς δεν το είχε κάνει ποτέ ως αλλαγή.

Συνέχισε το ίδιο «καυτός» και στη συνέχεια φορώντας και πάλι σιδεράκια στα δόντια εν ώρα αγώνα. Κανένας παίκτης πριν δεν είχε πετύχει επτά γκολ στις τρεις πρώτες του εμφανίσεις στην Bundesliga. Κέρδισε επίσης το βραβείο του παίκτη του μήνα Ιανουαρίου, καθώς παρόλο που παρέμεινε στο γήπεδο για λιγότερο από μία ώρα, κατάφερε να σημειώσει πέτυχε πέντε γκολ.

2)Τέσσερα γκολ σε ένα ματς!

Δεκατρία γκολ σε 15 παιχνίδια στην πρώτη του μισή σεζόν του Έρλινγκ Χάαλαντ στην Μπουντεσλίγκα, ενώ ακολούθησαν έξι στα έξι στην αρχή του 2020/21! Το θέαμα ο διεθνής Νορβηγός να σκοράρει για τη Ντόρτμουντ ήταν πλέον συνηθισμένο, αλλά απολάμβανε ίσως την καλύτερη ώρα του στο ποδόσφαιρο ως τότε. Ποια ώρα, για την ακρίβεια 32 λεπτά σε πραγματικό χρόνο, όταν «πέταξε» τέσσερα στο δεύτερο ημίχρονο του εκτός έδρας αγώνα με στη Χέρτα Βερολίνου την 8η αγωνιστική .

Την ημέρα που ανακοινώθηκε ως το «Golden Boy» για το 2020 ως ο καλύτερος παίκτης της Ευρωπαϊκής U21 της Ευρώπης, ο Έρλινκγ Χάαλαντ οδήγησε την ομάδα του στην ολική επαναφορά. Η Ντόρτμουντ βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο ημίχρονο στην πρωτεύουσα, όμως εκείνος σκοράροντας δύο φορές στα πρώτα τέσσερα λεπτά μετά την επανεκκίνηση, έφερε τα πάνω κάτω. Σε διάστημα ενός τετάρτου φοβερός πιτσιρικάς έκανε το 3-1, συγκεκριμένα στο 62′! Στη συνέχεια, πέτυχε και τέταρτο γκολ μόλις 32 λεπτά μετά το το πρώτο του για να «σαφραγίσει» τη νίκη για την ομάδα του σκορ με 5-2.

Γενικότερα ολοκλήρωσε τη σεζόν στη Μπουντεσλίγκα με  23 γκολ σε 22 εμφανίσεις Borussia, ξεπερνώντας το ρεκόρ του Ούβε Σέελερ στο πρωτάθλημα που είχε 20 μετά από τον ίδιο αριθμό αγώνων, στην εναρκτήρια σεζόν της Μπουντεσλίγκα το 1963/64.

Να σημειωθεί ότι αυτό δεν ήταν το πιο γρήγορο παιχνίδι με τέσσερα γκολ στην καριέρα του Έρλινγκ Χαάλαντ με τέσσερα γκολ. Αυτό έγινε στα πρώτα 21 λεπτά της νίκης όταν ως ποδοσφαιριστής της Μόλντε του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, «έγραψε» το με 4-0 επί της Μπραν που τότε ήταν αήττητη και πρωτοπόρος  στο Νορβηγικό πρωτάθλημα!

3) Βραβείο τελικού Κυπέλλου DFB

Ο Χάαλαντ κέρδισε το αυστριακό πρωτάθλημα και το νταμπλ του Κυπέλλου κατά τη διάρκεια της θητείας του στο Σάλτσμπουργκ, αλλά είναι πολύ σπάνιο οι προσωπικές διακρίσεις ενός παίκτη να ξεπερνούν αριθμητικά όσα έχει κερδίσει με τις ομάδες του. Έχει ονομαστεί Golden Boy της Ευρώπης, ποδοσφαιριστής της χρονιάς στην Αυστρία, Νορβηγός αθλητής της χρονιάς, επίσης κέρδισε το χρυσό παπούτσι του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20 της FIFA και αρκετές ακόμη διακρίσεις στη Bundesliga. Οπως Rookie of the Month κορυφαίος παίκτης της σεζόν 2020/21 στην Bundesliga είναι μόνο μερικές από αυτές τις διακρίσεις.

Η προσωπική του δόξα και τα πολυάριθμα ρεκόρ που κατέρριψε για την Ντόρτμουντ θα αισθάνονταν κάπως «κούφια» όμως αν τελείωνε τη θητεία του στο Signal Iduna Park χωρίς ένα τρόπαιο. Έτσι, μπορεί πλέον να είναι περήφανος καθώς έλαμψε στον τελικό του Κυπέλλου DFB το 2021.

Αυτός και ο Jadon Sancho διέλυσαν τη Λειψία στο Βερολίνο, σκοράροντας αμφότεροι από δύο φορές, για το τελικό 4-1! Το δεύτερο πλασέ του Έρλινγκ Χάαλαντ «τελείωσε» κάθε πιθανότητα επιστροφής της αντίπαλης ομάδας, καθώς είχε διαμορφώσει το σκορ στο 3-1. Το μοναδικό του τρόπαιο ταλαντούχου Νορβηγού με τα μαύρα και τα κίτρινα, χάρη στο οποίο έβαλε τέρμα την τετραετή αναμονή του συλλόγου για μια κούπα. Ο τελευταίος αγώνα της Μπουντεσλίγκα με την Μπάγερ Λεβερκούζεν τον του έδωσε την ευκαιρία για έναν ακόμη εξαιρετικ απολογισμό καθώς τελειώσει τη σεζόν 2020/21 με 41 γκολ σε ισάριθμες εμφανίσεις σε όλες τις διοργανώσεις.

4) Εκείνο το ντέρμπι…. βόλεϊ

Μπορεί ο Έρλινγκ Χάαλαντ να σκόραρε τέσσερις φορές κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου στην Bundesliga, αλλά έχασε και τα τέσσερα παιχνίδια. Από εκεί και πέρα πανηγύρισε τέσσερα σε δύο νίκες πρωταθλήματος κόντρα στη Λειψία, ενώ σκόραρε και στις τρεις αναμετρήσεις ντέρμπι με τη Σάλκε . Και ένα από αυτά ήταν ίσως το καλύτερο και το πιο αξιομνημόνευτο με τη φανέλα της BVB.

Δεν μιλάμε για εκείνο στη νίκη εντός έδρας με 4-0 στις 16 Μαΐου 2020, αν και αυτό το γκολ ήταν «περιβόητο» καθώς ήταν το πρώτο που σημειώθηκε στην Bundesliga μετά την επανεκκίνηση της σεζόν 2019/20.

Συγκεκριμένα εννοούμε αυτό της επόμενης σεζόν. Ένα φοβερό ψαλιδάκι το οποίο ήταν «αέρινο», λες και αψηφούσε τους νόμους της βαρύτητας!.

«Ένα ωραίο γκολ» αρκέστηκε να πει απλά ο πάντα συγκρατημένος επιθετικός. Ο αρχηγός Μάρκο Ρόις όμως απηχούσε περισσότερο αυτό που σκέφτονταν οι περισσότεροι: «Το γκολ αυτό ήταν συγκλονιστικό».

Η περίσταση και η λαμπρότητα του τελειώματος του Έρλινγ Χάαλαντ θα είναι πιθανότατα το γκολ για το οποίο τον θυμούνται περισσότερο στη Ντόρτμουντ.

5) Πρώτος σκόρερ του Champions League

Κανένας παίκτης της Ντόρτμουντ δεν κατάφερε ποτέ να αναδειχθεί πρώτος σκόρερ στο UEFA Champions League/European Cup – ούτε καν όταν το κέρδισε το 1996/97 – μέχρι να εμφανιστεί ο Χάαλαντ.

Το κατάφερε κι αυτό όμως σημείωσε 10 στην πρώτη του πλήρη σεζόν με τη Ντόρτμουντ, έξι εκ των οποίων ήρθαν στα πρώτα μόλις τέσσερα παιχνίδια του στον όμιλο τη σεζόν 2020-21. Που να μην τραυματιζόταν και να έπαιζε και στους υπόλοιπους δυο αγώνες δηλαδή.

Συνολικά στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση ο Έρλινγκ Χάλαντ έχει σημείωσε 23 γκολ σε μόλις 19 συμμετοχές.

Παράλληλα έγινε ο νεότερος και ταυτόχρονα ο ποδοσφαιριστής που έφτασε ταχύτερα από οπ0ιονδήποτε άλλον τα 20 γκολ στο Champions League. Συγκεκριμένα χρειάστηκε μόλις 14 αγώνες και μόλις επτά μήνες μετά τα 20ά του γενέθλια.

Επίσης έγινε ο πρώτος παίκτης που σημειώνει περισσότερα από ένα γκολ σε τέσσερις συνεχόμενες εμφανίσεις στο Champions League. Η μετέπειτα δευτεραθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι ήταν η μόνη ομάδα που του «έκοψε» τον δρόμο στα προημιτελικά, αλλά και πάλι είχε διψήφιο αριθμό τερμάτων σε μόλις οκτώ παιχνίδια.

Αξίζει να τονίσουμε ότι Χάλαντ πετύχαινε ένα γκολ ανά 70,5 λεπτά, ευστοχώντας στο 38,5 τοις εκατό των σουτ που επιχείρησε εκείνη τη σεζόν! Κάπως έτσι τερμάτισε στην κορυφή των σκόρερ της κορυφαίας διοργάνωσης σε επίπεδο συλλόγων. Εν συνεχεία αναδείχθηκε και κορυφαίος επιθετικός της σεζόν 2020/21 στο Champions League.

Με όλα τα φοβερά και τρομερά επιτεύγματα η θέση του Έρλινγκ Χάαλαντ στην «Πάνθεον» της ιστορίας της Μπορούσια Ντόρτμουντ είναι κάτι παραπάνω από εξασφαλισμένη.