ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Πρεμιέρα με «τεσσάρα» για την Ντόρτμουντ (vid)

Η ομάδα του Λουσιάν Φαβρ πήρε τη νίκη με 4-1 και μάλιστα με ανατροπή, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο λεπτό!

Η Ντόρτμουντ έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησε 4-1 της Λειψίας στην πρεμιέρα.

Το παιχνίδι άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 1’ ο Ογκουστίν έβαλε τη Λειψία μπροστά στο σκορ, σε ένα ιδανικό ξεκίνημα.

Η Ντόρτμουντ όμως απάντησε άμεσα και στο 21’ με τον Νταχούντ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Μάλιστα ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο 40’ από το αυτογκόλ του Σάμπιτζερ, ενώ στο 43’ πήρε έγινε και το 3-1 με τον Βίτσελ.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ο Ρόις, ο οποίος πέτυχε το 4-1.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Λ. Φαβρ): Μπούρκι, Πίστσεκ, Σμέλτσερ (87’ Γκερέρο), Ντιαλό, Ακανζί, Βίτσελ, Ντιλέϊνι, Νταχούντ, Πούλισιτς (77’ Σάντσο), Ρόις, Φίλιπ (70’ Βολφ).

ΛΕΙΨΙΑ (Ρ. Ράγκνιγκ): Γκουλασί, Κλόστερμαν, Ουπεμακανό, Κονατέ, Φόρσμπεργκ, Καμπλ, Ντέμε (85’ Μπρούμα), Σάμπιτζερ (46’ Βέρνερ), Σαράσι, Πόουλσεν, Ογκουστίν (72’ Ματέους Κούνχα).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή 24 Αυγούστου

Μπάγερν – Χόφενχαϊμ 3-1 (23′ Μίλερ, 82′ πέν. Λεβαντόφσκι, 90′ Ρόμπεν – 58′ Σάλαϊ)

Σάββατο 25 Αυγούστου

Βέρντερ – Ανόβερο 1-1 (85′ Γκέμπρε Σελασιέ – 76′ Βέινταντ)

Βόλφσμπουργκ – Σάλκε 2-1 (33′ Μπρουκς, 90+4′ Γκίντσεκ – 86′ Μπενταλέμπ)

Φορτούνα Ντίσελντορφ – Άουγκσμπουργκ 1-2 (39′ Ράμαν – 57′ Χίντερεγκερ, 76′ Χαν)

Φράιμπουργκ – Άιντραχτ 0-2 (10′ Μίλερ, 82′ Χάλερ)

Χέρτα – Νυρεμβέργη 1-0 (27′ Ιμπίσεβιτς)

Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν 2-0 (55′ Χόφμαν, 58′ Τζόνσον)

Κυριακή 26 Αυγούστου

Μάιντς – Στουτγάρδη 1-0 (76’ Ούτζα)

Ντόρτμουντ – Λειψία 4-1 (21’ Νταχούντ, 40’ αυτ. Σάμπιτζερ, 43’ Βίτσελ, 91’ Ρόις / 1’ Ογκουστίν)