ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 1-0: Σε τροχιά Ευρώπης (vid)

H Φράιμπουργκ πήρε μία μεγάλη νίκη με 1-0 απέναντι στην Γκλάντμπαχ και πλησίασε στον έναν πόντο από την 6η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Οι παραδόσεις… δεν είναι για να σπάνε και η Γκλάντμπαχ παρέμεινε χωρίς νίκη στο Schwarzwald-Stadion για 18 ολόκληρα χρόνια.

Η Φράιμπουργκ επικράτησε 1-0  και βρέθηκε στο -1 από τη Βόλφσμπουργκ, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν στην τετράδα, περιμένοντας όμως ήττα της Λεβερκούζεν στο ντέρμπι με τη Μπάγερν!

Στο 16′ η ομάδα του Μάρκο Ρόζε είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία όταν ο Σβόλοφ νίκησε διαδοχικά τον Πλεά και τον Στιντλ. Στο 26′ η Γκλάντμπαχ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ του Νόιχαους. Δέκα λεπτά μετά ο Νόιχαους εκτέλεσε εξ επαφής στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μπόχουμ – Ζανκτ Πάουλι: Με κοινωνικό μήνυμα στη φανέλα ο Διαμαντάκος (vid)

Η Φράιμπουργκ είχε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν ο Χέλερ έκανε το σουτ και ο Ζόμερ έδιωξε δύσκολα.

Στην επανάληψη ήταν οι γηπεδούχοι που απείλησαν πρώτοι όταν στο 49′ το σουτ του Κόχ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά ο Λάινχαρτ, με ηρωικό τάκλιν, έκοψε προ του Τιράμ που ήταν έτοιμος να σκοράρει

Στο 58′ ήρθε το γκολ και το πέτυχε η Φράιμπουργκ. Μετά από εκτέλεση φάουλ το Πέτερσεν με κεφαλιά (η πρώτη του επαφή με την μπάλα καθώς είχε μόλις μπει αλλαγή) έκανε το 1-0.

Στο 68′ η Γκλάντμπαχ έμεινε με δέκα καθώς ο Πλεά είδε δεύτερη κίτρινη. Με παίκτη παραπάνω οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 84′ είχε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Χέλερ.