ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Γερμανία: Χαμένη η Χέρτα στο 2-2 με την Σάλκε

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής στη Γερμανία, η Χέρτα έμεινε στο 2-2 με τη Σάλκε και δεν κατάφερε να πλησιάσει τις θέσεις με τα ευρωπαϊκά εισιτήρια

Η Χέρτα άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που κάνει για να μπει στις θέσεις που οδηγούν στη Ευρώπη, μετά το 2-2 με την Σάλκε.

Το παιχνίδι ήταν καταιγιστικό στο πρώτο ημίχρονο, όπου σημειώθηκαν και τα τέσσερα γκολ της αναμέτρησης στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία στη 19η αγωνιστική της Γερμανίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές το σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν ισάριθμες απαντήσεις. Το 0-1 έγινε στο 17’ με τον Κονοπλιάνκα, ενώ ο Γκρούγιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1) στο 39’.

Τα τελευταία λεπτά όμως ήταν απίστευτα σε εξέλιξη. Η Σάλκε πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με τον Ουτ στο 44’, αλλά ο Ιμπίσεβιτς απάντησε με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου!

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερε καμία από τις δύο ομάδες να βρει εκ νέου δίχτυα και το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΧΕΡΤΑ (Παλ Νταρντάι): Γιαρστέιν, Πλάτενχαρντ, Ρέκικ, Σταρκ, Λούστενμπεργκερ, Λαζάρο, Ντούντα (87’ Νταρίντα), Γκρούγιτς, Μάιερ (87’ Μίτελστεντ), Ιμπισεβιτς (72’ Καλού), Σέλκε.

ΣΑΛΚΕ (Ντομένικο Τεντέσκο): Νούμπελ, Οτσίπκα, Νάστασιτς, Σταμπουλί (33’ Μπενταλέμπ), Σανέ, Ρούντι, Καλιτζούρι, Κονοπλιάνκα, Σεπφ (27’ Σερντάρ), Σκρζίμπσκι (76’ Κουτουτσού), Ουτ.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (25/1)

Χέρτα – Σάλκε 2-2 (39’ Γκρούγιτς, 45’+4’ Ιμπίσεβιτς – 17’ Κονοπλιάνκα, 44’ Ουτ)

Σάββατο (26/1)

Ντόρτμουντ – Ανόβερο (16:30)

Γκλάντμπαχ – Άουγκσμπουργκ (16:30)

Φράιμπουργκ – Χοφενχάιμ (16:30)

Μάιντς – Νυρεμβέργη (16:30)

Βόλφσμπουργκ – Λεβερκούζεν (16:30)

Βέρντερ Βρέμης – Άιντραχτ Φρανκφ. (19:30)

Μπάγερν: Επένδυση με Κρις Ρίτσαρντς

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γερμανία: Χαμένη η Χέρτα στο 2-2 με την Σάλκε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.