ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Γερμανία: Η Λειψία ξέσπασε στη Στουτγάρδη

Η Λειψία πέρασε με 3-1 από την έδρα της Στουτγάρδης

Η Λειψία άφησε πίσω της, την εντός έδρας ισοπαλία με την Άιντραχτ και με καλή εμφάνιση πέρασε νικηφόρα από την Στουτγάρδη με 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι τα βρήκαν σκούρα μέχρι τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά στη σε εκείνο το σημείο πέτυχαν δύο γκολ σε έξι λεπτά και… καθάρισαν το παιχνίδι.

Το σκορ άνοιξε για τη Λειψία στο 6’ με τον Πόουλσεν, αλλά στο 16’ ο Ζούμπερ με πέναλτι έκανε το 1-1 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λειψία έβγαλε ποιότητα στο γήπεδο και με τον Σάμπιτσερ στο 68’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, ενώ ο Πόουλσεν πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 74’ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Βόλφσμπουργκ πήρε μεγάλη νίκη με 3-0 επί της Μάιντς κι πλησίασε στην 5η θέση, ενώ επικράτησε με το ίδιο σκορ του Ανόβερου. Τέλος, η Σάλκε έμεινε στο 0-0 με τη Φράιμπουργκ.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Παρασκευή (15/2)

Άουγκσμπουργκ – Μπάγερν 2-3 (1’ αυτ. Γκορέτσκα, 23’ Γουόν – 17’, 45’ Κομάν, 53’ Αλάμπα)