ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Γερμανία: Μεγάλη γκέλα της Ντόρτμουντ με Χοφενχάιμ (vid)

Η Ντόρτμουντ άφησε ακόμη δύο βαθμούς στη Γερμανία, αφού έμεινε στο 3-3 με τη Χοφενχάιμ, ενώ είχε προηγηθεί με 3-0

Τρομερό ματς έγινε στο Ντόρτμουντ, όπου η ομώνυμη ομάδα έπεσε θύμα έκπληξης κι άφησε δύο βαθμούς στην εντός έδρας ισοπαλία με την Χόφενχαϊμ.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν με 3-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και μέσα σε δώδεκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν τα… πάνω-κάτω και διαμόρφωσαν το τελικό 3-3!

Ετσι η Ντόρτμουντ άφησε δύο βαθμούς στη μάχη του τίτλου και μπορεί προσωρινά η διαφορά από την Μπάγερν να πήγε στους οκτώ βαθμούς, ωστόσο με νίκη των Βαυαρών στο βραδινό παιχνίδι με τη Σάλκε, μπορούν να μειώσουν στους πέντε και να δώσουν νέο αέρα στη μάχη της κορυφής.

Οι Βεστφαλοί πάντως δεν περίμεναν τέτοια εξέλιξη στον αγώνα με τη Χόφενχαϊμ. Από την αρχή μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ στο 32’ με τον Σάντσο, ενώ λίγο πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, έκαναν δύο τα τέρματά τους με τον Γκέτσε στο 43’.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου διατήρησαν το ρυθμό τους και ο Γκερέιρο έκανε το 3-0 στο 66’. Κι ενώ πολύ θεώρησαν ότι το παιχνίδι έχει τελειώσει, οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορετική άποψη.

Μείωσαν αρχικά με τον Μπελφοντίλ στο 75’, ο Καντεράμπεκ έκανε ο 2-3 στο 83’ και ο Μπελφοντίλ και πάλι διαμόρφωσε το τελικό 3-3 τέσσερα λεπτά αργότερα (87’).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Λουσιάν Φαβρ): Μπούρκι, Πίστσεκ, Γκερέιρο, Ντιαλό, Χακίμι, Βίτσελ, Γκέτσε (83’ Τοπράκ), Βάιγκλ, Νταχούντ, Σάντσο, Φιλίπ (70’ Αλκάθερ).

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ (Τζούλιαν Νάγκελσμαν): Μπάουμαν, Χούμπνερ, Μπίσακτσιτς, Καντεράμπεκ, Πος, Σουλτς, Μπίτενκουρτ (70’ Νέλσον), Γκρίλιτς, Ντεμιρμπάι (46’ Γκέιγκερ), Κράμαριτς (46’ Μπελφοντίλ), Ζοέλιντον.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε το μεγάλο διπλό της Χέρτα στην έδρα της Γκλάντμπαχ, με 3-0, ενώ στο ντέρμπι των ουραγών, το Ανόβερο νίκησε με 2-0 τη Νυρεμβέργη.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Παρασκευή (8/2)

Μάιντς – Λεβερκούζεν 1-5 (9’ Κουάισον – 5’ Γουέντελ, 19’ Χάβερτς, 30’, 64’ Μπραντ, 43’ Μπελαράμπι)

Σάββατο (9/2)

Ντόρτμουντ – Χόφενχαϊμ 3-3 (32’ Σάντσο, 43’ Γκέτσε, 66’ Γκερέιρο – 75’, 87’ Μπελφοντίλ, 83’ Καντεράμπεκ)

Λειψία – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-0

Γκλάντμπαχ – Χέρτα Βερολίνου 0-3 (30’ Καλού, 56’ Ντούντα, 76’ Σέλκε)

Ανόβερο – Νυρεμβέργη 2-0 (45’, 77’ Μίλερ)

Φράιμπουργκ – Βόλφσμπουργκ 3-3 (37’ Γκρίφο, 70’ Πέτερσεν, 87’ Βάλντσμιντ – 11’ Ρουσιλόν, 63’ πέν. Βένγκχορστ, 74’ Στέφεν)

Μπάγερν – Σάλκε 19:30