ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Γκλάντμπαχ – Μπάγερν 1-1: Μόνο ο Λεβαντόφσκι δεν έφτανε

Πλεά και Λεβαντόφσκι διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 ανάμεσα σε Γκλάντμπαχ και Μπάγερν για την πρώτη αγωνιστική της Bundesliga.

Γκλάντμπαχ και Μπάγερν Μονάχου αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στην πρεμιέρα της φετινής Bundesliga. Τα γκολ οι Πλεά και Λεβαντόφσκι.

Η Γκλάντμπαχ έβαλε από την πρώτη αγωνιστική δύσκολα στην Μπάγερν Μονάχου. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά και δίκαια πήραν νωρίς το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ειδικότερα, ο Πλεά… έκανε σεφτέ, νικώντας με δυνατό πλασέ τον Νόιερ για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και έφτασαν στο 1-1 στο 42ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο χαρισματικός Λεβαντόφσκι «εκτέλεσε» με όμορφο βόλε στη κίνηση, για να «γράψει» το τελικό σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν ήταν ανώτερη, αλλά δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ της ανατροπής. Μάλιστα, στο τελευταίο μέρος του αγώνα, η Γκλάντμπαχ παραλίγο να εκμεταλλευτεί την αστοχία της αντιπάλου της, χωρίς ωστόσο να αλλάξει το σκορ.

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Φράιμπουργκ (16:30)
Ντόρτμουντ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (19:30)

Κυριακή, 15/8

Μάιντς-Λειψία (16:30)
Κολωνία-Χέρτα Βερολίνου (18:30)

Βαθμολογία:

Eπική αντίδραση στο γκολ του Λεβαντόφσκι: Ο ένας πανηγύρισε, ο άλλος… ξύνισε (vid)

Μπαρτσελόνα: Η «τρελή» ρήτρα 500 εκατ. ευρώ σε 17χρονο παίκτη της

Δημοσιεύτηκε η ΠΝΠ: Αναδασωτέες όλες οι καμένες εκτάσεις

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γκλάντμπαχ – Μπάγερν 1-1: Μόνο ο Λεβαντόφσκι δεν έφτανε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.