ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Γκλάντμπαχ: Νίκησε τη Σάλκε, έπιασε την Μπάγερν

Η Γκλάντμπαχ νίκησε εκτός έδρας τη Σάλκε 2-0 και ισοβαθμεί με την Μπάγερν στη 2η θέση

Η Γκλάντμπαχ έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σάλκε, 2-0 κι έπιασε την Μπάγερν Μονάχου στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα στην Bundesliga.

Η Σάλκε είχε την ατυχία να αγωνιστεί με 10 παίκτες από το 59’, μετά την απευθείας αποβολή του τερματοφύλακα, Αλεξάντερ Νούμπελ και η Γκλάντμπαχ το εκμεταλλεύτηκε στα τελευταία λεπτά,

Η Μπορούσια ανέλαβε πλήρως τα ηνία του αγώνα και πίεσε για το γκολ, το οποίο τελικά κατάφερε να πετύχει στο 85’ με τον Κράμερ. Μάλιστα, δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νόιχαουζ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Έφθασε την Μπάγερν Μονάχου στους 42 βαβθμούς, επτά λιγότερους από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

Παρασκευή 1/2
Ανόβερο-Λειψία 0-3 (45+3’ πεν. Χάλστενμπεργκ, 65’, 85’ Ορμπάν)

Σάββατο 2/2 16:30
Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 3-1 (53′ Μπέιλι, 63′ Φόλαντ, 87′ Αλάριο – 41′ Γκορέτσκα)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Ντόρτμουντ 1-1 (36′ Γιόβιτς – 22′ Ρόις)
Χόφενχαϊμ-Ντίσελντορφ 1-1 (15′ Κράμαριτς πεν. – 46′ Χένινγκς)
Νυρεμβέργη-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (86′ Ισάκ – 64′ Έγκεσταιν)
Χέρτα Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 0-1 (65′ Βέγκχορστ)
Σάλκε-Γκλάντμπαχ 0-2 (85’ Κράμερ, 90+1’ Νόιχαουζ)

18 Ανόβερο 20 11 18 44

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γκλάντμπαχ: Νίκησε τη Σάλκε, έπιασε την Μπάγερν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.