ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Γκρόιτερ Φιρτ – Μπάγερν Μονάχου 1-3: Με… συνοπτικές διαδικασίες

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Γκρόιτερ Φιρτ με 1-3, έχοντας σκορ ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο. Κόκκινη δέχτηκε ο Παβάρ.

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε από την έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ με…συνοπτικές διαδικασίες, προηγούμενη με σκορ ασφαλείας από τα πρώτα 45 λεπτά.

Δεν άφησε περιθώρια στη Γκρόιτερ Φιρτ η Μπάγερν, για την έκτη αγωνιστική της Bundesliga. Οι Βαυαροί έχοντας δύο γκολ από το πρώτο μέρος «κλείδωσαν» ουσιαστικά και τη νίκη.

Ο Τόμας Μίλερ ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ. Ειδικότερα, έπειτα από κούρσα του Ντέιβις, ο Γερμανός επιθετικός «εκτέλεσε» για το 0-1 στο 10ο λεπτό. Αυτό μάλιστα ήταν και ιστορικό τέρμα για τον ίδιο. Ο διεθνής άσος έγινε ο τρίτος σκόρερ όλων των εποχών στην ιστορία της ομάδας, με 218 τέρματα.

Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Κίμιχ. Ο 26χρονος άσος στο 31ο λεπτό με ένα υπέροχο μακρινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν τη…ζωή τους. Ο Παβάρ έκανε σκληρό τάκλιν σε αντεπίθεση των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο ρυθμός έπεσε, αλλά η Μπάγερν βρήκε και πάλι τον τρόπο να σκοράρει το τρίτο της γκολ. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κίμιχ ο Γκρίσμπεκ… νίκησε τον τερματοφύλακα της ομάδας του, στην προσπάθεια του να απομακρύνει με προβολή, στο 68ο λεπτό.

Το μόνο που κατάφερε η Γκρόιτερ Φιρτ ήταν να μειώσει στο 88ο λεπτό, με τον Ίτεν, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.